Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14
Like Tree8Likes

Thread: πως αντιμετωπίζουμε το 4-3(mc)-3

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    πως αντιμετωπίζουμε το 4-3(mc)-3

    Το 4-3-3 είναι ένα κλασσικό ποδοσφαιρικό σύστημα που χρησιμοποιούν αρκετοί μάνατζερ μιας και έχει το πλεονέκτημα ότι εκτός από τους αμυντικούς, οι μόνοι πλέον ποδοσφαιριστές που κυνηγάς είναι 2 τύποι. Oi MC και οι ST, οπότε μπορείς να κρατάς μικρότερο ρόστερ ή να ανταπεξέρχεσαι καλύτερα σε τραυματισμούς ή κάρτες.
    Το μειονέκτημα του είναι ότι έχεις επιλογή για επίθεση μόνο από το κέντρο και όχι και από τα πλάγια.
    Έτσι, ξεκινώντας από την άμυνα μας, θα ενυσχύσουμε το κέντρο μας, με 3DC και 1 DMC.
    Από κει και πέρα, στο κέντρο και επίθεση έχουμε διάφορες επιλογές.
    1) να ρισκάρουμε αφήνοντας 2 MC που με την βοήθεια του DMC να κρατήσουν τους 3 αντιπάλους MC.

    2) να βάλουμε και 3ον MC , για να κρατήσουμε το αποτέλεσμα
    3) να έχουμε 5 μέσους σε ευθεία ώστε να γεμίσουμε το κέντρο μας. Τους ML, MR τους έχουμε με κόκκινα βέλη ώστε να έχουν ρόλο περισσότερο ως πλάγιοι. Μία παραλλαγή σ'αυτό, αν έχουμε καλύτερους DC , θα μπορούσαμε αντί για DMC, να βάλουμε και 2ο ST.

    Επίθεση από πλάγια είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή, εφόσον ο αντίπαλος έχει φορτωμένο κέντρο.
    Για νοοτροπία θα διάλεγα νορμάλ ή αμυντική με αντεπιθέσεις γιατί ο αντίπαλος, ακόμη και επίθεση να μην παίζει, έχει 3 φορ οπότε είναι εξαιρετικά επικίνδυνος μπροστα.
    Εφόσον παίζουμε άμυνα και ο αντίπαλοςδεν χρησιμοποιεί DMC, μια επιλογή που θα άξιζε, είναι αντεπιθέσεις με μακρινές πάσες.

    Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο καλό σύστημα ?

    πως αντιμετωπίζουμε το 4-3(mc)-3-vs-4-3mc-3.jpg
    Last edited by nikolgiorgos; 09-04-2015 at 10:53 AM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Εδώ θα σας δώσω ένα παράδειγμα, όχι μόνο για το αντι-σύστημα αλλά για να καταλάβουμε καλύτερα το παιχνίδι.
    Την διαφορά ενός τρολαρίσματος από το λάθος στήσιμο της ομάδας.
    Εδώ μια ομάδα από το πρωτάθλημα μου που έχει εξαιρετική ποιότητα και είναι ο κυριότερος ανταγωνιιστής μου στο φετινό πρω, lv18.
    Ο αντίπαλος αδύναμη ομάδα αλλά παίζει με 3 ST και λόγω ποιότητας, το πιθανότερο να παίζει με άμυνα και αντεπιθέσεις.
    Ο ανταγωνιστής μου, με ανώτερη ποιότητα, εκτός του ότι στήνει την ομάδα με αδύναμα σημεία (2dc vs 3ST, 1 MC vs 3MC), σίγουρα βάζει και επιθετική νοοτροπία.
    Οι επιθετικοί του πέφτουν πάνε σε ένα φορμαρισμένο αμυντικό του αντιπάλου, ενώ ένας από τους 3 ST του αδύναμου, βρίσκεται σε καλή μέρα και σκοράρει.
    πως αντιμετωπίζουμε το 4-3(mc)-3-vs-3-st-1-tansin.jpg

    Εγώ έπαιξα σήμερα με αυτήν την αδύναμη ομάδα. Ενισχύω το κέντρο της άμυνας και βάζω νοοτροπία αμυντική με αντεπιθέσεις.
    Έτσι κράτησα τον αντίπαλο και στις αντεπιθέσεις αν και συνολικά είχα λίγα σουτ, η ποιότητα των παικτών μου είχε καλύτερη αποτελεσματικότητα.
    Να θυμάστε, η ανώτερη ποιότητα δεν είναι το παν και όλα τα περίεργα απότελέσματα δεν είναι τρολαρίσματα.
    πως αντιμετωπίζουμε το 4-3(mc)-3-vs-3-st-1-tansin-2.jpg
    afthiparktos likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    γιωργο αυτα τα συστηματα πρεπει να ειναι καλα απεναντι στο διαμαντι το λεω αυτο
    γιατι ειχαμε πολλους αντιπαλους που επαιζαν το διαμαντι στους αγωνες της ομοσπονδιας και πιστευω πρεπει να δουμε
    σε οσους αγωνες δωσαμε, ποια αντισυστηματα δουλεψαν καλα και ποια οχι

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    δεν έχουν και κανένα φοβερό βάθος τα συστήματα-αντισυστήματα, ούτε λέω τίποτα βαθιές φιλοσοφίες χαχα
    απλά είναι τα πράγματα, υπάρχουν 5-10 κανόνες και τους ακολουθάς τυφλοσούρτι.
    εδώ ας πούμε :
    - θεωρούμε (όπως και τα συστήματα με τους πλάγιους aml-amr) τους am και αυτούς σαν επιθετικούς
    - φροντίζουμε αν έχουμε έναν αμυντικό ή dm απέναντι σε αντίστοιχο επιθετικό του αντιπάλου
    - καλό είναι εστω και αν έχουμε 3 αμυντικούς, να προσθέτουμε και έναν dm για να έχουμε υπεροπλία αλλά και κοντινές γραμμές για να μην την πατήσουμε από αντεπιθέσεις με μακρινές πάσες.
    - να δούμε που έχει λιγότερη πολυκοσμία ο αντίπαλος και ή να έχουμε περισσότερους (δύσκολο) ή ίσους παίκτες ώστε σε συνδυασμό με την ποιότητα τους να υπερνικήσουν τους αντιπάλους αμυντικούς στις μονομαχίες
    - να "παίζουμε" με τα βέλη ανάλογα με την ποιότητα των αντιπάλων ή την πρόθεση μας για το παιχνίδι
    - να παρακολουθούμε πως εξελίσεται ώστε να κάνουμε διάφορες τροποποιήσεις

    αυτά
    Nick Lizas likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Addicted Tesla's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    640
    Παιδιά χρειάζομαι λίγη βοήθεια! Σε 2 μέρες παίζω τελικό Ch.L και είναι must win ματς καθώς οι οπαδοί θα με φάνε! Ο αντίπαλος είναι στο ίδιο επίπεδο περίπου με εμένα (αυτός 90%, εγώ 95%).

    Παίζει ΠΑΝΤΑ και με την ίδια 11άδα 4-3-3!


    πως αντιμετωπίζουμε το 4-3(mc)-3-screenshot_3.jpg

    Εγώ συνήθως παίζω είτε 4-4-2nd είτε 4-1-4-1 ανάλογα! Προσαρμόζοντάς τα στον αντίπαλο αυτόν, βγάζω τα εξής:

    πως αντιμετωπίζουμε το 4-3(mc)-3-screenshot_1.jpgπως αντιμετωπίζουμε το 4-3(mc)-3-screenshot_2.jpg

    Τι λέτε??

  6. #6
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375

    Post a reply to the thread: πως αντιμετωπίζουμε το 4-3(mc)-3

    με την 2 ομαδα που εχω επιπεδο 20 επαιξα εναντιον ισοδυναμου αντιπαλου κερδισα ανετα 3-0
    st-st
    amc
    mc-mc
    dmc
    dr-dc-dc-dl
    κοκ βελη dmc,amc,και στους 2 st
    επιθεση ,κεντρο,κοντινες χωρις αντεπιθεσεις και οφσαιντ
    χαμηλη πιεση κανονικο τακλιν

  7. #7
    Addicted Tesla's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    640
    Άρα προτείνεις το 2ο σύστημα και μάλιστα αρκετά επιθετικά.

    Επειδή είναι τελικός όμως, και τον φοβάμαι ιδιαίτερα καθώς απέκλεισε κάποια φαβορί, δεν θέλω να παίξω τόσο επιθετικά!
    Σκέφτομαι να γεμίσω το κέντρο να πάρω κατοχή, και να παίζω σφιχτά πίσω και οργανωμένες επιθέσεις μπροστά.

  8. #8
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    εγώ τον φοβάμαι τον ρόμβο
    ή θα πηγαινα με 3-6-1 v (3dc-dmc-3mc-aml-amr-st) ΄ή με το αριστερό σου σχήμα.
    αν δεω σου βγαίνει το ματς και θες να πας επίθεση, μην ξεχάσεις το οφσιαντ να βάλεις.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #9
    Addicted Tesla's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    640
    Και γώ ήμουν με το πρώτο σύστημα, αλλά τελευταία στιγμή το ένστικτο μου είπε ρόμβο και έτσι έγινε, και απέδωσε τα μέγιστα!!

    πως αντιμετωπίζουμε το 4-3(mc)-3-screenshot_1.jpg
    nikolgiorgos likes this.

  10. #10
    Addicted Tesla's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    640
    Ημιτελικός Champions League αυτή τη φορά. Ο αντίπαλος το κλασικό σύστημα που με ταλαιπωρεί πάντα.. Καθαρό 4-3-3.
    Ο αντίπαλος ισοδύναμος, και οι μόνοι αξιοπρεπείς στον πάγκο είναι ένας Mr-Amr και ένα Dml-Ml που θα ήταν ευχή για μένα αν το γύρναγε στο 4-4-2 που έχω βρεί την γιατρειά του.

    Όπως βλέπουμε παραπάνω (πριν αρκετές σεζόν σε τελικό CH.L) για κάποιον τρελό λόγο το ένστικτό μου μου είπε 4-4-2nd και πέτυχε 5-1 !! Ωστόσο τώρα αλλάζουν τα δεδομένα.

    Στο πρώτο ματς εκτός έδρας πήγα με το παρακάτω σχήμα και έφυγα με ήττα 5-3! Η μόνη αλλαγή που έκανα στην ομάδα μου ήταν να παίξω από τα πλάγια που πιστεύω έπαιξε μεγάλο ρόλο στην διεύρυνση του σκόρ.

    πως αντιμετωπίζουμε το 4-3(mc)-3-screenshot_1.jpg

    Επίσης,δυστυχώς δεν ήμουν online την στιγμή του αγώνα και δεν έχω στοιχεία για το παιχνίδι του..
    Last edited by Tesla; 04-24-2017 at 08:47 AM.

Page 1 of 2 12 LastLast