Results 1 to 8 of 8

Thread: Αποψεις για αμυντικη προσεγγιση

  1. #1
    Newbie
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43

    Αποψεις για αμυντικη προσεγγιση

    Σε συνεχεια προηγουμενου ποστ, εχω την εξης απορια για την αμυνα... Αν ο αντιπαλος παιζει με amr-aml-st, χωρις amc, θα ειναι αποτελεσματικο να παιξουμε αμυντικα με dr-dc-dl? Δλδ με ενα dc.. Η ακομα και αν ο αντιπαλος εχει αυτη την τριαδα συν ενα amc, αν κοτσαρουμε εμεις ενα dmc, ειμαιστε καλυμμενοιααστο πραγματικο ποδοσφαιρο, αυτη ειναι τερμα χαζη ερωτηση γτ δεν υπαρχει συστημα με ενα μονο dc, ακομα και αν παιζει η ομαδα του χωριου μου.. Αλλα επειδη στο te τα πραγματα εχουν δομηθει λιγο διαφορετικα απ την πραγματικοτητα, και επειδη σε ολα τα ποστ με θεματα συμβουλευτικου χαρακτηρα, βλεπω μου α προσεγγιση που δινει περισσοτερο βαρος στον αριθμο παικτων ανα γραμμη και ανα χωρο, εχω απορια αν στεκει αυτο.. Ευχαριστω!!

  2. #2
    Apprentice GreatGamer170's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    265
    Quote Originally Posted by Aman88 View Post
    Σε συνεχεια προηγουμενου ποστ, εχω την εξης απορια για την αμυνα... Αν ο αντιπαλος παιζει με amr-aml-st, χωρις amc, θα ειναι αποτελεσματικο να παιξουμε αμυντικα με dr-dc-dl? Δλδ με ενα dc.. Η ακομα και αν ο αντιπαλος εχει αυτη την τριαδα συν ενα amc, αν κοτσαρουμε εμεις ενα dmc, ειμαιστε καλυμμενοιααστο πραγματικο ποδοσφαιρο, αυτη ειναι τερμα χαζη ερωτηση γτ δεν υπαρχει συστημα με ενα μονο dc, ακομα και αν παιζει η ομαδα του χωριου μου.. Αλλα επειδη στο te τα πραγματα εχουν δομηθει λιγο διαφορετικα απ την πραγματικοτητα, και επειδη σε ολα τα ποστ με θεματα συμβουλευτικου χαρακτηρα, βλεπω μου α προσεγγιση που δινει περισσοτερο βαρος στον αριθμο παικτων ανα γραμμη και ανα χωρο, εχω απορια αν στεκει αυτο.. Ευχαριστω!!
    Εγώ προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι, όμως είναι καλό σε συνδυασμό με μαρκάρισμα μαν του μαν για να ανατρέψεις παιχνίδια.

    Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    In Meccas Great FC our game is FairPlay!

    Leagues:4

    Champions Leagues:1

    Super Leagues:1

    Cups:4

    Unbeaten in all matches of a league:1

    Seasons completed:17

  3. #3
    Newbie
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Επισης, αλλη πονεμενη ιστορια.. Η πιεση.. Εντονη + ηπια;;; ποιες οι διαφορες;; και αν αναλογα με την επιλογη, υπαρχει καποιο σεταρισμα με την επιλογη στο τακλιν και με την επιλογη στο μτμ ή ζωνη..

  4. #4
    Newbie
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Και μιας και ξεκινησα με τν αμυνα, ας πω και τον πονο μου.. Γενικα επειδη προσπαθουσα να παιρνω κουπες και ειχα και καλες ομαδες, επαιζα επιθετικα.. Τωρα, αφενος επειδη παιζω με πιο δυνατους αντιπαλογς και αφετερου επειδη εχω αρχισει το τανκινγκ και χρησιμοποιω την καλη μου ενδεκαδα μονο στς ομοσπονδιες, οπου παλι το επιπεδο ειναι υψηλο, παιζω αμυντικα.. Γενικα παιζω ειτε με 3dc, ειτε με 2 dc και dr-dl,αναλογα με τον τροπο αναπτυξης που επιλεγει ο αντιπαλος.. Και φυσικα παντα με dmc.. Απο τοτε που το γυρισα ετσι, παρατηρησα το εξης παραδοξο.. Οτι βελτιωθηκε η επιθετικη μου λειτουργια και στον αντιποδα αποδυναμωθηκε η αμυντικη.. Πιο συγκεκριμενα.. Στην επιθεση αρχιζω με ασφαλεις πασες απ την αμυνα προς την επιθεση, σεταρισμενο παιχνιδι, υψηλο ποσοστο επιτυχημενων πασων.. Κοινως, οπως εχω δωσει στις εντολές αναπτυξη απ τα πλαγια, ασφαλεις πασες κλπ κλπ.. Ασχετα που ο επιθετικος μου, παρα τα αστερια του και τα σκιλς του, εχει αποδειχτει λιμο, κανει 12 σουτ για να μπει ενα γκολ και καταληγω να εχω ενα σκασμο σουτ, πολλα σουτ εντος στοχου, αμετρητα κορνερ και να κανω μαγκα τον αντιπαλο τερματοφυλακα που εχει σε καθε παιχνιδι 6-10 αποκρουσεις.. Στην αμυνα παλι, ειμαι να με λυπαται κανεις... Ο τερμας μου ανταγωνιζεται τον επιθετικο μου στο ποιος ειναι πιο λιμο.. Σε καθε αγωνα ο αντιπαλος εχει 50 και 60% αποτελεσματικοτητα σουτ.. Κοινως πανω απ τα μισα σουτ που πανε εστια, γραφουν... Αυτο ομως που μ εχεθ σπασει τα νευρα ειναι οτι δεν γινεται τιποτα απ αυτα που εχω στις εντολες.. Χαρακτηριστικο παραδειγμα, ειναι οτι ενω δεν παιζω με παγιδα οφσαιντ.. Και ενω οι αμυντικοι μου καθως και ο αμυντικος μεσος μου, χωροταξικα ειναι στη μεση του χωρου ευθυνης τους και λιγο πιο πισω, ο αντιπαλος βγαζει μπαλιες με τη μια απ τον μεσο του δτον επιθετικο.. Με μια πασα, η αμυνα μου κοβεται σαν βουτηρο οπως λεει και το κλισε.. Ειτε παιζω με 2 dc ειτε με 3,οσο πισω και να τους παω, εντουτις ανεβαινουν παντα πολυ ψηλα και με μια πασα ο επιθετικος φευγει στην πλατη τους.. Ρε τι αλλαζω απο μτμ σε ζωνη, ρε τι αλλαζω απο εντονη πιεση σε ηπια και παλι πισω, η ιδια εικονα.. Να σπανε το τεχνικο οφσαιντ.. ΕΝΩ ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΟ ΟΦΣΑΙΝΤ.. αποψεις πως το διορθωνω;;; ευχαριστω

  5. #5
    Famous Ποσιδονας's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,937
    εγώ γενικά ακολουθώ τις οδηγίες που δίνει ο Νικ εδώ
    https://forum.topeleven.com/%CE%A3%C...%84%CE%B1.html

    όπως λες, το Τ11 δεν είναι πργαματικό ποδόσφαιρο, είναι απλά να καταλάβεις πως λειτουργεί το παιχνίδι και να έχεις ανάλογες τακτικές

    AML-AMR-ST ο άλλος ? βάζεις 3 αμυντικούς και 1 DMC .
    Θα βάλω 2ο μπακ αν είναι πολύ ανώτερος μου ή για να κρατήσω αποτέλεσμα.

    Έντονη πίεση επίσης μόνο για να πάω δυνατά σε ένα ματς με αντάλλαγμα να θυσιάσω εξτρά πράσινα.
    Αν δεν ήταν αυτά, θα το χρησιμοποιούσα σε κάθε ματς.

  6. #6
    Newbie
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Το αν θα εχεις εντονη ή ηπια προσεγγιση στο μαρκαρισμα σου, επιρρεαζει το αν και ποσο θα ανεβαινουν ψηλα οι αμυντικοι και γενικα η ενδεκαδα;; ή θα κρατανε το βαθος που θα ορισεις εξ αρχης, ασχετα με το αν θα πιεζεις εντονα ή ηπια;; γτ οπως λεω κ πιο πανω, ενω δινω βαθος στην αμυνα μου και εχω απενεργοποιημενο και το τεχνιτο οφσαιντ, τρωω γκολ με φασεις που μοιαζουν σαν να μου σπαει ο αντιπαλος το τεχνιτο οφσαιντ και με μια μπαλια απ τους μεσους, η μπαλα να περναει στην πλατη της αμυνας μου και να βγαινει ο επιθετικος τετ α τετ.. . Αυτο ομως προυποθετει να παιζω με τεχνιτο οφσαιντ, που δεν παιζω και να ειναι ψηλα η αμυνα, που αντιθετως της εχω δωσει οσο περισσοτερο βαθος γινεται.. Πως τρωω τετοια γκολ;;

  7. #7
    Newbie
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Και επισης, βασισμενος στο ποστ του νικ, διαβαζω π ς αν παιζω μτμ, ενας λογος παραπανω να μην αφηνω τετοιους χωρους στον αντιπαλο.. Γενικα πανω κατω, και εγω την ιδια φιλοσοφια εχω και ακολουθω το ιδιο σκεπτικο για να φτιαξω το συστημα μου.. Απλα απ την εικονα πιυ εχω και απ τα αποτελεσματα που φερνω, βλεπω πως αυτες οι εντολες που δινω δεν ακολουθουνται και ολα πανε στραφη..

  8. #8
    Addicted Tesla's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    640
    Εγώ να αναφέρω ότι έχουμε ως βάση το έγκυρο ποστ του ΝΙΚ αλλά πολλά πράγματα έχουν αλλάξει μετά το τελευταίο μεγάλο update! Για παράδειγμα αν πριν το update έπαιζες με 2 άτομα στην άμυνα ήσουν χαμένος από χέρι! Πλέον δεν είσαι (βλέπε σύστημα πυρκαιά)..

    Γενικά όντως δεν είναι όπως στο κανονικό ποδόσφαιρο και όντως είναι να καταλάβεις πως λειτουργεί ο κώδικας.. Εμπειρία θες και θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις κάποια πράγματα! Μέχρι τότε διάβαζε διάφορα άρθρα στο "συστήματα και τακτικές" (και κυρίως όχι πριν του οκτώβρη) και ότι απορίες έχεις μην διστάζεις, keep asking even if its a silly question! Υπάρχουν αρκετά δυνατά μέλη στο φόρουμ που θα σε βοηθήσουν!
    In Tesla FC's club we fight for glory in our fields. Our mission is a wealthy, yet promising team,
    that spreads its ideas beyond the horizon and leads our spirit to the victory.

    • A.E.K. FC
      | seasons 01 -> 37 |

    • Tesla F.C.
      | seasons 38 -> 67 |

    • Dragons F.C.
      | seasons 68 -> 75 |