Results 1 to 6 of 6
Like Tree10Likes
  • 4 Post By nikolgiorgos
  • 1 Post By mkouk
  • 5 Post By nikolgiorgos

Thread: Εναντίον 4-1-1-3-1

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Εναντίον 4-1-1-3-1

    4 αμυντικοί-1dmc-1mc-3am-1st
    επειδή δεν βλέπω κάποιο πρόσφατο ποστ, ας βάλω τον σημερινό τελικό κυπέλλου.
    λοιπόν, αυτό το σύστημα είναι πολύ επικίνδυνο.
    έχει σφιχτή άμυνα πίσω, αδύναμο κέντρο (αν και οι dmc, aml,amc,amr πιάνούν επίσης σαν παίκτες κέντρου, αλλα λιγότερο) και δυνατή επίθεση.
    έτσι είπα να μπουκώσω λίγο παραπάνω το κέντρο με 4 στη μεσαία γραμμή.
    έπαιξα άμυνα γιατί λέω ο αντίπαλος μπορεί να παίζει άμυνα/αντεπιθέσεις οπότε θα ήθελα περισσότερο προσοχή πίσω.
    120% εγώ, 123% ο αντίπαλος
    κανένας δεν ήταν παρών, εγώ έβλεπα τον αγώνα και με την 2η ομάδα μου, έτοιμος να επέμβω αν χρειαζόταν.

    Εναντίον 4-1-1-3-1-cup-final-1.jpg

    Εναντίον 4-1-1-3-1-cup-final-2.jpg

    Εναντίον 4-1-1-3-1-cup-final-3.jpg
    Nick Lizas, dsio, mkouk and 1 others like this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    Apprentice
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    244
    Δύο ερώτησεις μόνο.
    Γιατί πήγες με χαμηλή πίεση στο τελικό? Δεν θα είχες καλύτερη κατοχή και περισσότερες αντεπιθέσεις με υψηλή?
    nikolgiorgos likes this.

  3. #3
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Η έντονη πίεση δεν δίνει παραπάνω κατοχή, περισσότερο θα έλεγα ότι σου δίνει πιο πολλά σουτ και λιγότερα στον αντίπαλο (τον κρατάει περισσότερο στην περιοχή του).
    Πήγα με χαμηλή πίεση γιατί στην έντονη υπάρχουν κάποιες παραπάνω πιθανότητες να φας κίτρινη κάρτα, οπότε μετά θα είχα τον φόβο για 2η κίτρινη και ίσως θα έπρεπε να μπω στο παιχνίδι να κάνω αλλαγή.
    Για περισσότερη κατοχή, βασιζόμουν στο ότι θα είχα κάποιους παραπάνω υποστηρικτές στον αγώνα μου όπως συνήθως γίνεται.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #4
    Apprentice
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    286
    από αυτό που μαθαίνω από διάφορες πηγές -
    η υψηλή πίεση δεν είναι καλή αν παίζετε αμυντική με τους μετρητές επειδή οι υπερασπιστές σας θα ωθήσουν ψηλά κατά τη διάρκεια των επιθέσεων σας και θα διακινδυνεύσετε να πάρετε αντιθέσεις από αντιπάλους.
    Επιπλέον, η υψηλή πίεση οδηγεί στην απώλεια του αμυντικού σχήματος από την ομάδα σας και οι αντίπαλοί σας μπορούν να βρουν περισσότερα κενά στην άμυνά σας.
    η υψηλή πίεση θα είναι καλή αν χρησιμοποιήσετε επίθεση νοοτροπία με off-side παγίδα επάνω.

    αυτη ειναι Η γνωμη μου.
    θα ήταν υπέροχο αν ο Chris μπορούσε να προσθέσει περισσότερες γνώσεις σχετικά με αυτό το θέμα.

    translation got a few words wrong-
    from what i learn from various sources -
    high pressure is not good if you are playing defensive with counters because your defenders will push high up during your attacks and you will risk of getting counter attacks from opponents.
    moreover, high pressure leads to your team loosing its defensive shape hence your opponents can find more gaps in your defense.
    high pressure will be good if you use attacking mentality with off-side trap on.

    this is my opinion.
    would be great if Chris could add some more insights on this topic.
    Last edited by Hunter; 01-03-2019 at 01:27 PM.

  5. #5
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    I wrote about High pressing here
    https://forum.topeleven.com/formatio...%A6-guide.html

    #6

    high pressure is not good if you are playing defensive with counters because your defenders will push high up during your attacks and you will risk of getting counter attacks from opponents
    Yes but high pressing has a double effect
    in attack and in defense (because you don't let oppo to come in your area so often).
    Imagine the pressing style of Barca.
    They do a high pressing and do not let oppo comes in their area + creating more attacking chances.
    To avoid counter attacks, use a DMC and man to man.
    milpol, Hunter, mkouk and 2 others like this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  6. #6
    Apprentice
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    244
    αντιμετωπίζω αυτόν τον αντίπαλο στους ημιτελικούς κυπέλλου σε διπλή αναμέτρηση. Ο παίχτης είναι ένα επίπεδο μικρότερος, οπότε δεν έχω ιδέα πώς θα μας αντιμετωπίσει το παιχνίδι μιας και σε απόλυτες τιμές ποιότητας είναι καλύτερος από εμένα. (113% vs 97%). Συν το ότι παίρνει περίπου 1,5% κάθε μέρα!
    Στο προηγούμενο leg κατέβηκε με 4-1-1-3-1 ενώ τώρα το έχει γυρίσει σε 4-2-3-1 (Τα έπαιζε και τα δύο συστήματα εναλλάξ).Απόψεις?

    Εναντίον 4-1-1-3-1-cup1.jpg
    Εναντίον 4-1-1-3-1-cup2.jpg
    Εναντίον 4-1-1-3-1-cup3.jpg