Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15
Like Tree3Likes

Thread: Αποχώρηση παικτών

  1. #1
    Apprentice
    Join Date
    May 2016
    Posts
    157

    Αποχώρηση παικτών

    Μπόρεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι αποχωρούν 2,3, 4 παίκτες από την ομάδα ενώ έχουν συμβόλαια πάνω απο δυο χρόνια ακόμα!?
    Τι μαλακίες είναι αυτές ρε παιδιά... Γαμω το κερατό μου δλδ να μη κάθομαι ξαγρυπνος με στη νυχτα, να μπορώ να φτιάξω μια ομάδα αγοραζοντας παίκτες και μετα από 2-3 μέρες να μου φεύγουν οι αναπληρωματικοί που εχω για να παίζω παιχνίδια με χαμηλότερης δυναμικότητας αντιπάλους?

    Γιατι τελος πάντων δεν ενημερώνει με μηνυμα ότι θα φυγουν γι αυτο ή τον αλλο λόγο για την αποχωρησή τους νωρίτερα?
    Τι σκατά ενημερωση μου κάνει για το αν καποιος φίλος αγορασε ή πουλησε καποιον παίκτη? Τι σκατά με ενδιαφέρει στο κατω κάτω όταν δεν ενημερώνει για το τι θα συμβεί στην ομάδα μου?

    Ελεος.. γαμώ τα ξενυχτια μου μεσα!!!!!

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Μπόρεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι αποχωρούν 2,3, 4 παίκτες από την ομάδα ενώ έχουν συμβόλαια πάνω απο δυο χρόνια ακόμα!?
    κάτσε γιατί με μπέρδεψες πάλι.
    πως έγινε αυτό ?
    να τα παρουμε από την αρχή :

    - Υπάρχουν παίκτες που αποχωρούν ενώ είναι σε ηλικία 32-33 αλλά και 34 χρονών (συνήθως τερματοφύλακες).
    - Παίκτες που μας δίνονται από το παιχνίδι στην αρχή της σεζόν, για να συμπληρώσουμε 14άδα παικτών με συμβόλαια, όλοι είναι προς αποχώρηση.
    - Παίκτες +30 χρονών που βλέπουμε στις μεταγραφές, σαν "ελεύθερους" 3*, είναι όλοι βετεράνοι προς αποχώρηση.
    - 1 παίκτης στην αγορά, 31 χρονών, δεν ξέρουμε πόσα ακόμα χρόνια έχει συμβόλαιο. Μπορεί του χρόνου στα 32 να αποχωρεί και έτσι αν μπει η νέα σεζόν, να μην μπορούμε να τον πουλήσουμε. (για αυτό καλύτερα να τους αποφεύγουμε πάνω από 30 εκτός αν έχουν πολύ καλή έκπτωση ή είναι 2-3θεσίτες με ειδική και βρούμε κανέναν να τους πουλήσουμε στο τέλος της ίδιας σεζόν).

    Συμβόλαια : κάθε νέα μεταγραφή έχει 3 χρόνια συμβόλαιο και κάθε ανανέωση έχει 2 χρόνια.

    Αν αγοράσουμε ένα παίκτη (λέμε τώρα ότι αποσύρεται την επόμενη σεζόν), πληρώνουμε τους μισθούς της σεζόν και αυτό είναι όλο.
    Όταν έχουμε ένα παίκτη που μεγάλωσε και αποσύρεται την επόμενη σεζόν, δεν κάνουμε ανανέωση του συμβολαίου του.
    Αν έχουμε ένα παίκτη που του τελείωσε το συμβόλαιο αυτή τη σεζον (στην αρχή εννοώ), αλλά αποσύρεται την μεθεπόμενη σεζόν, υπογράφουμε ουσιαστικά ανανέωση συμβολαίου για 2 χρόνια. Για την τρέχουσα σεζόν και για την επόμενη.

    Δύο παίκτες που έχω σε μια "πειραματική" μου ομάδα στο επίπεδο 1.
    Ο Τούρκος αριστερά, αποσύρεται (στα 32). Δεν μπορώ ούτε να τον πουλήσω ούτε να ανανεώσω συμβόλαιο.
    ο Γερμανός παίκτης δεξιά, δεν αποσύρεται ακόμα. Το πιθανότερο είναι ότι αποσύρεται την επόμενη σεζόν (δεν θα παίξει και στα 34 του).
    Έτσι αν θέλω να βγάλω κάτι από αυτόν, πρέπει να τον πουλήσω στο τέλος της σεζόν ή να τον κάνω άμεση πώληση την τελευταία μέρα (αλλά πρέπει να έχω μια 14 παικτών αλλιώς δεν θα με αφήσει το παιχνίδι να πέσω κάτω από 14 παίκτες).
    Την επόμενη σεζόν, ο Γερμανός θα έχει την εικόνα που έχει ο Τούρκος στα αριστερά.
    Δεν μπορώ να έχω κάποιο κέρδος από αυτόν παρα μόνο να τον χρησιμοποιώ σε κάποια εύκολα παιχνίδια ή για να συμπληρώνει το γκρουπ των παικτών για προπόνηση (και το μπονους).
    Αν έληγε αυτή την σεζόν το συμβόλαιο του, θα το άφηνα και θα πήγαινα να κάνω ανανέωση την 1η μέρα της νέας σεζόν (για την τελευταία του χρονιά).
    Λόγω απόσυρσης του, το συμβόλαιο θα ήταν μονοετές.

    Αποχώρηση παικτών-retired-players.jpg
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    Apprentice
    Join Date
    May 2016
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    κάτσε γιατί με μπέρδεψες πάλι.
    πως έγινε αυτό ?
    να τα παρουμε από την αρχή :

    - Υπάρχουν παίκτες που αποχωρούν ενώ είναι σε ηλικία 32-33 αλλά και 34 χρονών (συνήθως τερματοφύλακες).
    - Παίκτες που μας δίνονται από το παιχνίδι στην αρχή της σεζόν, για να συμπληρώσουμε 14άδα παικτών με συμβόλαια, όλοι είναι προς αποχώρηση.
    - Παίκτες +30 χρονών που βλέπουμε στις μεταγραφές, σαν "ελεύθερους" 3*, είναι όλοι βετεράνοι προς αποχώρηση.
    - 1 παίκτης στην αγορά, 31 χρονών, δεν ξέρουμε πόσα ακόμα χρόνια έχει συμβόλαιο. Μπορεί του χρόνου στα 32 να αποχωρεί και έτσι αν μπει η νέα σεζόν, να μην μπορούμε να τον πουλήσουμε. (για αυτό καλύτερα να τους αποφεύγουμε πάνω από 30 εκτός αν έχουν πολύ καλή έκπτωση ή είναι 2-3θεσίτες με ειδική και βρούμε κανέναν να τους πουλήσουμε στο τέλος της ίδιας σεζόν).

    Α και κατι αλλο καθε φορα που ξεκιναει η σεζον ανανεώνω όλα τα συμβαολαια ετσι μπας και δε μου φυγουν... αλλα αυτο εκει το χαβα του..
    Για αυτο και ειμαι συγουρος οτι ολοι ειχαν τουλαχιστον 2 χρονια συμβολαιο...


    Συμβόλαια : κάθε νέα μεταγραφή έχει 3 χρόνια συμβόλαιο και κάθε ανανέωση έχει 2 χρόνια.

    Αν αγοράσουμε ένα παίκτη (λέμε τώρα ότι αποσύρεται την επόμενη σεζόν), πληρώνουμε τους μισθούς της σεζόν και αυτό είναι όλο.
    Όταν έχουμε ένα παίκτη που μεγάλωσε και αποσύρεται την επόμενη σεζόν, δεν κάνουμε ανανέωση του συμβολαίου του.
    Αν έχουμε ένα παίκτη που του τελείωσε το συμβόλαιο αυτή τη σεζον (στην αρχή εννοώ), αλλά αποσύρεται την μεθεπόμενη σεζόν, υπογράφουμε ουσιαστικά ανανέωση συμβολαίου για 2 χρόνια. Για την τρέχουσα σεζόν και για την επόμενη.

    Δύο παίκτες που έχω σε μια "πειραματική" μου ομάδα στο επίπεδο 1.
    Ο Τούρκος αριστερά, αποσύρεται (στα 32). Δεν μπορώ ούτε να τον πουλήσω ούτε να ανανεώσω συμβόλαιο.
    ο Γερμανός παίκτης δεξιά, δεν αποσύρεται ακόμα. Το πιθανότερο είναι ότι αποσύρεται την επόμενη σεζόν (δεν θα παίξει και στα 34 του).
    Έτσι αν θέλω να βγάλω κάτι από αυτόν, πρέπει να τον πουλήσω στο τέλος της σεζόν ή να τον κάνω άμεση πώληση την τελευταία μέρα (αλλά πρέπει να έχω μια 14 παικτών αλλιώς δεν θα με αφήσει το παιχνίδι να πέσω κάτω από 14 παίκτες).
    Την επόμενη σεζόν, ο Γερμανός θα έχει την εικόνα που έχει ο Τούρκος στα αριστερά.
    Δεν μπορώ να έχω κάποιο κέρδος από αυτόν παρα μόνο να τον χρησιμοποιώ σε κάποια εύκολα παιχνίδια ή για να συμπληρώνει το γκρουπ των παικτών για προπόνηση (και το μπονους).
    Αν έληγε αυτή την σεζόν το συμβόλαιο του, θα το άφηνα και θα πήγαινα να κάνω ανανέωση την 1η μέρα της νέας σεζόν (για την τελευταία του χρονιά).
    Λόγω απόσυρσης του, το συμβόλαιο θα ήταν μονοετές.

    Click image for larger version. 

Name:	retired players.jpg 
Views:	28 
Size:	55.0 KB 
ID:	69339

    Ολα αυτά που αναφέρεις τα ξέρω νικόλα...
    Δυστυχως δεν μπορω να σου δείξω το μηνυμα γιατι έχει διαγραφει...
    Δεν ίσχυε τπτ απο τα παραπανω που αναφερεις.. Μη ξεχνας ότι ειμαστε στη μεση της περιόδου και όχι στο τέλος της σεζον έτσι....

    Ομως δε θα έπρεπε να μας ενημερώνει για τυχον αποχωρηση παικτων ώστε να προβώ σε αντικατασταση? Δεν μιλώ για το μήνυμα του ότι ο παικτης θα φυγει γιατι ληγει το συμβολαιο του στο τελος της περιόδου, ουτε για αποσυρση λόγω ηλικίας...

    Οι παίκτες εφυγαν στα καλα καθούμενα... Αν ετρεχε κατι ας με ενημερωνε να τους πουλήσω στην τελευταια.. και όχι να μπαινω και να βλεπω ο ταδε ο ταδε και ο ταδε αποχωρησαν από την ομάδα... Για πίο λογο ρε τοπ11? ετσι τους τη βαρεσε και αποχώρησαν!?
    Δωσε μου το λόγο για να μη ξαναγίνει... να λαβω τα μετρα μου..
    Υπόψιν αυτο ειναι 3-4 φορα που μου συμβαινει με τις 2 ομαδες που παιζω και ολα οσα ανεφερες φροντιζω να μην ισχύουν για να μη χανω τους παικτες. Παρόλα αυτα στη μεση της περιοδου μου φευγουν δυο - τρεις..
    Ας μου πει ο ταδε και ο ταδε εφυγαν για αυτο το λογο. Οχι μπαινω και τσαμπουκα σου φυγαν 3 παικτες..
    Πως θα το αντιμετωπίσω αυτο θα μυρίζω τα νυχια μου καθε φορά!?
    Να σου πω τελος πως και οι 3 παικτες ήταν κατω απο 28

  4. #4
    Apprentice
    Join Date
    May 2016
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by snart1 View Post
    Ολα αυτά που αναφέρεις τα ξέρω νικόλα...
    Δυστυχως δεν μπορω να σου δείξω το μηνυμα γιατι έχει διαγραφει...
    Δεν ίσχυε τπτ απο τα παραπανω που αναφερεις.. Μη ξεχνας ότι ειμαστε στη μεση της περιόδου και όχι στο τέλος της σεζον έτσι....

    Ομως δε θα έπρεπε να μας ενημερώνει για τυχον αποχωρηση παικτων ώστε να προβώ σε αντικατασταση? Δεν μιλώ για το μήνυμα του ότι ο παικτης θα φυγει γιατι ληγει το συμβολαιο του στο τελος της περιόδου, ουτε για αποσυρση λόγω ηλικίας...

    Οι παίκτες εφυγαν στα καλα καθούμενα... Αν ετρεχε κατι ας με ενημερωνε να τους πουλήσω στην τελευταια.. και όχι να μπαινω και να βλεπω ο ταδε ο ταδε και ο ταδε αποχωρησαν από την ομάδα... Για πίο λογο ρε τοπ11? ετσι τους τη βαρεσε και αποχώρησαν!?
    Δωσε μου το λόγο για να μη ξαναγίνει... να λαβω τα μετρα μου..
    Υπόψιν αυτο ειναι 3-4 φορα που μου συμβαινει με τις 2 ομαδες που παιζω και ολα οσα ανεφερες φροντιζω να μην ισχύουν για να μη χανω τους παικτες. Παρόλα αυτα στη μεση της περιοδου μου φευγουν δυο - τρεις..
    Ας μου πει ο ταδε και ο ταδε εφυγαν για αυτο το λογο. Οχι μπαινω και τσαμπουκα σου φυγαν 3 παικτες..
    Πως θα το αντιμετωπίσω αυτο θα μυρίζω τα νυχια μου καθε φορά!?
    Να σου πω τελος πως και οι 3 παικτες ήταν κατω απο 28
    Πληροφοριακα΄λόγω αυτου του γεγονότος καθε φορά που ξεκιναει σεζον σε ολους μα όλους τους παίκτες ανανεώνω τα συμβολαια για να μη μου φυγουν λόγο συμβολαιου... Γι αυτο και ειμαι συγουρος ότι δεν ήταν ουτε λογό συμβαολαιου ουτε λόγω ηλικίας..

  5. #5
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Οκ, μιας και δεν είναι κάτι από τα παραπάνω, για να το ξαναπιάσουμε από την αρχή.
    Θέλω να είσαι πιο συγκεκριμένος (και μην τσατιζεσαι χαχα).

    Δυστυχως δεν μπορω να σου δείξω το μηνυμα γιατι έχει διαγραφει...
    Τι λέει τι μήνυμα, τι έγινε ακριβώς και πότε ?

    Μη ξεχνας ότι ειμαστε στη μεση της περιόδου και όχι στο τέλος της σεζον έτσι....
    ναι, έχουμε περιθώριο 7 μέρες για την ανανέωση συμβολαίου.
    Από την αρχή της σεζόν όμως, στο προφιλ του παίκτη (για τους μεγάλους εννοώ), γράφει τι θα κάνει την επόμενη σεζόν.

    Ομως δε θα έπρεπε να μας ενημερώνει για τυχον αποχωρηση παικτων ώστε να προβώ σε αντικατασταση? Δεν μιλώ για το μήνυμα του ότι ο παικτης θα φυγει γιατι ληγει το συμβολαιο του στο τελος της περιόδου, ουτε για αποσυρση λόγω ηλικίας...
    Οι παίκτες εφυγαν στα καλα καθούμενα...
    δεν υπάρχει 'αλλη περίπτωση.
    η μια είναι όταν περάσουν οι 7 πρώτες μέρες της νέας περιόδου και η άλλη είναι όταν ο παίκτης αποσύρεται λόγω ηλικίας.
    Η άλλη περίπτωση που λες στα καλά καθούμενα, είναι όταν το ταμείον είναι μείον που λένε, κι τότε αρχίζει το πρόγραμμα να σου πουλάει παίκτες για να ισοσκελίσει το χρέος σου (τα λεφτά του παιχνιδιού εννοώ).

    Να σου πω τελος πως και οι 3 παικτες ήταν κατω απο 28
    κάτι τέτοιο βλέπω πως έγινε.

    Δεν έχω ακούσει ποτέ αν "εξαφανίζονται" ή να φεύγουν από την ομάδα παίκτες.
    Οι μόνες περιπτώσεις (bugs) που έχω διαβάσει όλον αυτό το καιρό στο φόρουμ, είναι από κάποιους περίεργους συγχρονισμούς την ώρα της μεταγραφής (πχ να 'χεις αγοράσει παίκτη ενώ είχες ήδη 22 και να "χάθηκε", κάτι τέτοια).

    και τώρα τελευταία με κάτι δανεικούς για τα ματς ομοσπονδίας, που δεν μπορούσαν να γυρίσουν πίσω.
    Last edited by nikolgiorgos; 07-09-2016 at 06:32 AM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  6. #6
    Rookie
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    60
    Μια απορία στα παραπάνω:

    "πχ να 'χεις αγοράσει παίκτη ενώ είχες ήδη 22 και να "χάθηκε", κάτι τέτοια"

    Το όριο των παικτών στην ομάδα είναι 22 ή 25 παίκτες;

  7. #7
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    είναι 22 παίκτες με συμβόλαιο αλλά από κει και πέρα μπορεί να αγοράζεις και άλλους παίκτες αλλά πρέπει να κάνεις χώρο στην ομάδα για να υπογράψεις συμβόλαιο μαζί τους (εντός 7 ημερών).

    Δηλ. ή πρέπει να πουλήσεις κάποιους απο τους 22 ή να τους απολύσεις (με ή χωρίς αποζημίωση -τους βετεράνους).
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  8. #8
    Apprentice
    Join Date
    May 2016
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    Οκ, μιας και δεν είναι κάτι από τα παραπάνω, για να το ξαναπιάσουμε από την αρχή.
    Θέλω να είσαι πιο συγκεκριμένος (και μην τσατιζεσαι χαχα).


    Τι λέει τι μήνυμα, τι έγινε ακριβώς και πότε ?


    ναι, έχουμε περιθώριο 7 μέρες για την ανανέωση συμβολαίου.
    Από την αρχή της σεζόν όμως, στο προφιλ του παίκτη (για τους μεγάλους εννοώ), γράφει τι θα κάνει την επόμενη σεζόν.


    δεν υπάρχει 'αλλη περίπτωση.
    η μια είναι όταν περάσουν οι 7 πρώτες μέρες της νέας περιόδου και η άλλη είναι όταν ο παίκτης αποσύρεται λόγω ηλικίας.
    Η άλλη περίπτωση που λες στα καλά καθούμενα, είναι όταν το ταμείον είναι μείον που λένε, κι τότε αρχίζει το πρόγραμμα να σου πουλάει παίκτες για να ισοσκελίσει το χρέος σου (τα λεφτά του παιχνιδιού εννοώ).


    κάτι τέτοιο βλέπω πως έγινε.

    Δεν έχω ακούσει ποτέ αν "εξαφανίζονται" ή να φεύγουν από την ομάδα παίκτες.
    Οι μόνες περιπτώσεις (bugs) που έχω διαβάσει όλον αυτό το καιρό στο φόρουμ, είναι από κάποιους περίεργους συγχρονισμούς την ώρα της ματαγραφής (πχ να 'χεις αγοράσει παίκτη ενώ είχες ήδη 22 και να "χάθηκε", κάτι τέτοια).

    και τώρα τελευταία με κάτι δανεικούς για τα ματς ομοσπονδίας, που δεν μπορούσαν να γυρίσουν πίσω.
    Θα έχω το νου μου και την επόμενη φορα που θα συμβει.. θα κρατήσω το μηνυμα και θα το δουμε αναλυτικα...
    Θα προσπάθήσω να κρατήσω όσες περισσοτερες πληροφορίες μπορώ...
    Και οχι παιδια δεν συνεβει τπτ απο όσα αναφερατε...

    Ασε να ξαναγινει και θα μιλησουμε παλι... θα χω το νου μου

  9. #9
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    καλο ειναι την επομενη φορα να ποσταρεις μια φωτο με την ομαδα και τα συμβολαια τους

  10. #10
    Rookie
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    60
    Καλησπέρα,

    Μου συνέβη κάτι αντίστοιχο. Χθες το βράδυ προσπάθησα να πουλήσω έναν αμυντικό ο οποίος είχε ένα χρόνο συμβόλαιο. Σήμερα έλαβα το εξής εισερχόμενο μήνυμα: "Ο Κεντρικός αμυντικός Christos Danos αποχώρησε από την ομάδα". Άρα για καλό και για κακό, πριν προσπαθήσουμε να πουλήσουμε κάποιον παίκτη, καλό είναι να του ανανεώνουμε το συμβόλαιο.

    Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να αγοράστηκε από άλλη ομάδα και να εμφανίστηκε λάθος μήνυμα! Δε μπορώ να πω με σιγουριά αν πουλήθηκε, μιας και στα Οικονομικά, στις Μεταγραφές αποχώρησης έχει ποσό, αλλά δε θυμάμαι πόθεν προέκυψε...

Page 1 of 2 12 LastLast