Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
Like Tree4Likes

Thread: Yeni Baslayan Butun Menajerler Icin

Rookie

Yeni Baslayan Butun Menajerler Icin

Read this before asking for help with formations and keep in mind that sometimes no one can help you when the game engine decides not to favour you.
    Oyun ve taktik hakkinda bilgi edinmeden once bunu okuyunuz ve bazen oyunda olmasi gerekenleri uygulamadiginizda size kimsenin yardim edemeyecegini unutmayiniz!

Unutma:

1. Yenilmez taktik diye birsey yoktur.
    2. Sadece taktik etkeni deger diger bircok etken; oyuncunun kondisyonu/ morali, kazanma bonusu, motivasyon, emirler gibi etkenlerde oyunun sonucunu etkilemektedir.

Ornegin:

A. A 3*'li oyuncu eger formundaysa A 5*'li kotu forumlu oyuncudan daha iyi oynayabilir.
    B. A oyuncusu eger morali kotuyse takimin en iyilerinden birisi olsada cok kotu bir performans ortaya koyabilir.
    C. A kazanma bonusu oyuncularinizin daha iyi oynamasina sebep olabilir, ayni sekilde eger rakibiniz cok kazanma bonusu verdiyse onunda kazanma ihtimali yuksek olabilir.\
    D. Eger oyuncu kaliteniz rakibinizin cok ustunde olsada oyunculariniz iyi motive olmazsa bu onlarin normalin altinda bir performans gostermesine sebep olabilir.
    E. Emirler sizin taktiginizi iyi de yapabilir kotu de. Cunku siz rakibinizin verdigi emirleri goremiyorsunuz, bunu siz kendiniz mac esnasinda bulmaniz ve ona gore emir vermeniz gerekmektedir.
    Önder Hosses likes this.

Newbie
    Merhabalar;

Arkadaşlar bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorum...Benim takımım,kendi ligime göre oldukça iyi sayılır.Seviyem 4...Fakat,her sezon olduğu gibi,bu sezon da,acayiplikler yaşıyorum maçlarda...Nedenini bir türlü çözemedim...Bu her sezon 7-8 maç boyunca oluyor,sonra takımım eski performansını göstermeye başlıyor...Fakat bu kötü geçen periyotta,çok önemli maçları kaybedebiliyorum...Bu da çok kötü oluyor benim için...Oynadığım maçlarda çok zayıf takımlara karşı bile zorlanıyorum bu periyotta...Delireceğim neredeyse...Takımımın FORM ve MORAL düzeyi yüksek olarak çıkıyorum maçlara genelde,ama nedense çok zorlanıyorum...Emirlerimin çok da yanlış olabileceğini de düşünmüyorum ama,ne yaparsam yapayım takım düzene girmiyor bir türlü...Bu neden olabilir?Bilginiz var mı bu tip bir konuyla ilgili acaba?Ayrıca;çok iyi oyuncularım bu süreçte olmadık işler yapıyorlar,formsuz oluyorlar,çok gol kaçırıyorlar,neredeyse her maçtan sonra MORALLERİ düşüyor,bıktım artık moral yüklemekten bunlaraBir de her sezon sonuna doğru,ve yeni sezon başlangıçlarında bir müddet neden MC mevkileri sürekli sakatlık yaşıyorlar,bilen var mı acaba?Sanki bilinçli yapıyor oyun motoru bu işi

Rookie
    Merhaba Özgür
    Kısa ve genel olarak anlatmak gerekirse; yeni bir seviyeye geçildiğinde ve oyuncularının 1 yaş ilerlediği için haliyle yeni bir lig olduğu için oyuncularının alışması morel kaybı yaşaması normal, sistem buna göre tanıyor ve işliyor. Form ve morelleri yüksek tutman çok iyi, bu hızlı alışmalarına sebep olur. Ama şunuda düşünmek gerekiyor ki karşı takımın rakiplerinin yaşları düşük ve seninkiler yüksek ise takımın daha çok morel ve kondisyonu düşer. Yenilmelerine de Kupa maçları ve Dostluk maçları gibi seviye eşitsizliği gibi maçlarda büyük etken oluyor. Sistemin bilinçli yapma diye bir durum söz konusu değil için rahat olsun bu konuda.
    Özgür ERDEMİR likes this.

Newbie
    Merhabalar forum için teşekkürler.
    Benim size sorum bilet fiyatlarını en üst yaptığım zaman seyirci gelmiyor.Ben 3.seviyedeyim seyirci gelmesi için lig,kupa ve şampiyonlar ligi için en az bilet seviyesi nedir. Teşekkürler. Kolay gelsin.

Rookie
    Merhaba, seviyenize göre bilet fiyatları değişmektedir ama tavsiye olarak örnek vermek gerekirse;
    1'den 6'a kadar fiyat var ise siz tam ortasını bulmalısınız yani 3 yapmanızda fayda var.

Newbie Azeriyem's Avatar
    selam aleyküm,
    arkadaslar benim merak etigim , hangi takdirde daha cok toker kazanabilliriz bunun listesi varmi? mesela kupa kazandigimda veya level atladigimda ne kadar toker alicagim bellimi?

Rookie
    Bu durum liste olarak değil sadece sponsor bölümünde yaptığınız anlaşmaya göre değişmektedir.

Newbie
    Merhabalar;oyuna başladığımdan beri,arkadaşımla aynı ligdeyiz ve ona birçok maçta üstünlük sağlayabildim...Takım ortalamalarımız genelde aynı.Oyuncu kalitesi ise hep benden üstün.Bu durumdan çok sıkılan arkadaşım bu sezon başından beri,kendi takımına sürekli olarak TRANSFER yapıyor,transferde de şansı yaver gidiyor ve takımına 6 yıldızlı oyuncular katmaya çalışıyor,ve başarıyor da.Sonuç olarak öğrenmek istediğim şey şu:''Bu kadar sık transfer yapması,onun kendi takımında bi UYUM SORUNU oluşturur mu?Oyun motorunda bu tip birşey var mı?''Ligde fırtına gibi esiyor,esiyor ama benimle olan maçları geldiğinde,ne kadar kaliteli oyuncuları olsa da,onun takımı benim takıma yeniliyorYani;bu sık transferler işin açığı beni korkutmaya başladıYarından sonra maçımız var yine,büyük ihtimalle CL.de finali ikimiz oynayacağızBu sefer yenilmemek için her türlü tedbiri alıyor yani...Tek umudum oyun motorunda böle bir ihtimalin olup-olmadığı...Bilginiz varsa bana yardımcı olabilir misiniz?Teşekkür ederim şimdiden

Newbie
    Sürekli OFANSİF,SERT HUCÜM ve TAM SAHA PRES stillerinde oynamak,çok fazla ve sık-sık MORAL eksilmesine neden oluyor,sonunda bunu çözebildim.DEFANSİF MOD'da oynamak (mecbur değilseniz tabii...) fazla birşeyi değiştirmiyor,avantajlı oluyor...Maça OFANSİF başlayıp,oyun içinde biranda DEFANSİF moda geçmek ya da,DEFANSİF başlayıp biranda OFANSİF moda geçmek,takımınızın YIĞILMASINA neden oluyor,bu sezon 4-5 maçta denedim ve sonuç hep aynı oldu,yapılmamasını tavsiye ederimOyun içinde;çok iyi oynayan oyuncunuzu (Savunmada veya atakta...) sistem değişikliği için oyundan aldığınızda,o oyuncunun marali acayip düşüyorTakımınızın bütçesini eksi değerlere düşürdüğünüzde,bir müddet sonra (yaklaşık sezon bitimine doğru...) size bir mesaj geliyor ve takım bütçesini artıya geçirmeniz isteniyor ve size 3 gün izin veriliyor,eğer yapmazsanız,oyun sistemi EN İYİ OYUNCUNUZU otomatikman arttırmaya çıkarıyor ve satıyorBaşıma geldiOyun içinde;birbirinden çok farklı sistemlere geçişleri,mümkün olduğunca DEVRE ARASI aktive edin,oyun oynanırken yaparsanız bu sayacın kafasını karıştırıyor ve olmadık olumsuzluklarla karşılaşabiliyorsunuz..(Sakatlık veya gol yeme gibi...)...Her oyunun maddi bir amacı olduğu gibi bu oyunun da var arkadaşlar:''Tam 3 sezondur aynı şey oluyor.''Sezon bitimine 4-5 gün kala MC mevkii oyuncuları sakatlanmaya bi başlıyor ve yeni sezonun ilk 4-5 günü de devam ediyor...Ve bu tüm oyuncularda neredeyse görülüyor.(Çünkü bi takımda en çok MC oyuncusu mevcuttur genelde...)Amaç;AÇIK ARTTIRMAYI kızıştırıp,jeton kullanımını sağlamakBu günlerde;çok önemli maçlarınız yoksa,MC mevkiinde zayıf MC'lerinizi kullanmanızı tavsiye ederimOrtalama takım kalitesi sizden düşük olan bir takım ile (EVİNİZDE) oynuyorsanız takımınıza PRİM VERMENİZ pek iyi sonuçlar doğurmuyor.İlerleyen seviyelerde bu apaçık ortaya çıkıyor...Deplasmanlarda ise çok faydalı oluyor karşı takım zayıf bile olsaOyun içinde;takım dizilişinde,mevkisi olmayan yerde mecburen oynatılan bir oyuncu neredeyse hiçbir katkı yapmadığı gibi,hem çok zayıf kalıyor,hem de SAKATLANMA RİSKİ çooookkk yükseliyor o maçtaKendi takımınızla neredeyse denk olan veya sizden kaliteli olan bir rakip ile oynayacağınız zaman,mümkün olduğunca rakip takımın dizilişi ile sahaya ÇIKMAYIN,yoksa sonuç hüsranla bitiyorO dizilişi ekarte edecek bir başka diziliş bulmaya bakım forumdanTek maç yaptığınız günlerde;saatleri kafanızda ayarlayarak,kendinizi zor duruma düşürmeyecek şekilde,takımınızın tümüne mutlaka ANTRENMAN yaptırtın,genç oyuncular mutlaka kolayca puan alacaklardır,oyuncularınız hızlı gelişir,antrenmanı 3 çubukta yaptırmanız bence daha iyi oluyor,ama çok yoruluyorlar haberiniz olsunPenaltı ve Serbest vuruşları takımınızdaki ''ŞUT-BİTİRİCİLİK-YARATICILIK'' değerlerinin 3'ü de iyi olan oyuncularınıza ve özel yeteneği olan oyuncularınıza,Korner atışlarını da;''ORTA-BİTİRİCİLİK-YARATICILIK'' değerlerinin 3'ü de iyi olan oyuncularınıza ve özel yeteneği olan oyuncularınıza KULLANDIRINIZ,farkı göreceksinizTakımınızın oyun içinde bolca ŞUT ATMASINI isterseniz (iyi kalecilere karşı işe yaramıyor ama...) orta alandaki ''ŞUT-BİTİRİCİLİK-YARATICILIK'' değerleri yüksek olan 2 MC'nizin OKLARINI (GERİ-MAVİ) yapmanız yeterli olacaktır,ancak bu sefer de bu MC'ler pek ileri çıkmazlar haberiniz olsunArkadaşlar;NORMAL OYUN kısa paslarla kurulur,DEFANSİF OYUN uzun paslarla ve kontralarla kurulur...Defansınız 3'lü de (3W)(3N) olabilir,4'lü de...Ancak;ofsayt taktiğini uygularken,rakibinizin oyun içinde AMC'si olmasın dikkat edin,ofsaytı bozabiliyorlar...4'lü,5'li defans oynuyorsanız oklarla belirtmediğiniz zamanlarda bile,defansınızdaki en iyi DC'lerden biri her atağınızda ileri çıkabilir,sistemde var buOfansif ve Sert Hucüm oyunlarında,KONTRAATAK işaretlerseniz,rakibiniz sizi yamultur...Oyuncularınızın ''POZİSYON ALMA ve REFLEKS'' değerleri düşük kalmışsa oyuncularınız sık KART görürler...AML-AMR oyuncularınızın ''HIZ'larını'' yükseltmenizi tavsiye ederim,bunun için de FİZİKSEL ve ZİHİNSEL kısmına biraz abanmanız gerekir...Bunun faydasını şöyle görürsünüz:''Müthiş,Enterasan ve Sürpriz gollerle...''...Bir rakip ile ADAM-ADAMA oyun oynayacaksanız,oyuncularınızın MARKAJ değerleri,rakibiniz kadar iyi olmalı,ya da üstün olmalı...PAS VERME değeri yüksek olan bir oyuncu ASİST yapar durur sürekli,sonuç %90 golle biter tabiiBu değerler ise herkesin kendi menejer seviyesine göredir arkadaşlar...İnşaatlarda önceliğinizi;HASTANE ve ANTRENMAN SAHASI gibi paket kazandıran tesislere verin,buralardan gelen yardım çantaları bazen kurtarıcı olabiliyor...Tüm takım kadronuz 11+3 ise (yani 14 kişi ise...) takımdan oyuncu satamazsınız sistem buna izin vermez...Sakatlar ve kırmızı kart cezalıları çıkarıldıktan sonra sahaya süreceğiniz 11 kişiniz kalmıyorsa,o maçınızı HÜKMEN (3-0) yenik tamamlarsınız...Otomatik oyuncu değiştirme bölümüne yazdığınız isimler sadece siz ONLİNE olmamışsanız kullanılır,siz maçınızı izliyorsanız gerektiğinde değişimleri sizin yapmanız gerekmektedir...Bazen enteresan sonuçlar alabilirsiniz,çoookkk farklı da yenebilirsiniz,sizden çoookkk zayıf bir rakibe de farklı yenilebilirsiniz,nadiren tabiii,bu NORMALDİR....Oyuna,oyun içinden DAVET gönderdiğiniz arkadaşlarınız oyunu oynuyorlarsa,onlarla HEDİYE alış-verişinde bulununuz (mavi,yeşil,kırmızı çantalar veya tecrübe puanı...)Bunlar sizin elinizdekilerden GİTMEZ,extradır,faydalı olurHer hediyeden günde sadece 1 tane alabilirsiniz...Oyun içi taktiksel dizilişlerinizi İLLEGAL FORMATLAR'da yapmayınız,mecbur değilseniz (sakatlıklar ve cezalılar çoksa veya o mevkinin başka adamı yoksa...)Eğer ZEVK için böyle yaparsanız,genelde hüsrana uğrayan taraf olursunuz,sistem (mecburiyet dışında olan dizilişleri...) algılıyor...Arkadaşlarınızın veya rakiplerinizin maçlarını mümkün olduğunca izlemeye çalışın,hem onlara %2'lik topa sahip olma bonusu kazandırıyorsunuz,hem de siz kendi maçınızda bunların etkisini görüyorsunuz,az da olsa...Yeni sezon girdiğinde genelde herkes TRANSFERE yüklendiğinden,bu zamanlarda transfer yapmak pek akıllıca olmuyor,zaten para ile oynamıyorsanız,çoookkk şansınız da yoksa,oyuncu alamıyorsunuz,bırakmıyorlar iyi oyuncuları.Bunun olmaması için yeni sezon için transferlerinizi,oynanan sezonun ortasında yapmaya çalışın,ama bir üst ligde oynayabilecek kalitede olmalarına dikkat edin...Her sezon bitiminde,oyuncularınızın YILDIZLARI birer tane eksilir,ama puanlarında eksilme olmaz...Oyuncularınızın puanları iyiyse,yıldızın bir önemi yoktur,o yüzden sezon içinde ANTRENMAN'ları kesinlikle eksik etmeyin...Çokkk mecbur kalmadıkça;30 yaş ve üzeri oyuncu almamaya dikkat edin,bu oyuncular hem çok sık sakatlanırlar,hem de antrenmanlarda ve maçlarda PUAN almaları çok zordur,bunları geliştirmek de çok zordur...Transferde en iyi oyuncular en pahalı oyuncular değildir,en verimli oyuncular 25-26-27 yaşındaki oyunculardır,maçlarda çok fazla etki ederler,iyidirler...Genç oyuncular hem çok pahalıdırlar,hem de çok sık moralleri düşer,sürekli moral yüklemeniz gerekir...Yaşlı oyuncular da çok sık sakatlanırlar ve bi sakatlandıklarında 6 günden aşağı almazlar genelde,ve gelişimleri çok zordur...Antrenmana almayacağınız YORGUN oyuncuların ÇUBUKLARINI 1'e düşürmeyi ihmal etmeyin...Oyun hergün geceyarısı saat 04:00'de KESİLİR, ve saat 05:00 gibi tekrar açılabilir...Bu sürede GÜNCELLEMELER yapılır...Transfer yapmayı düşündüğünüz oyuncuların,transfer listesinden KAYBOLMASINI istemiyorsanız,o oyuncunun profilini açıp yukardaki (+) işaretine tıklayarak o oyuncuyu favori listenize ekleyebilirsiniz,JETONUNUZ eksilmez...Belirli transfer taktikleri için FORUMU incelemenizi öneririm,bunları iyice anlamadan transfere girerseniz,olan JETONLARINIZA olur...Bu oyunun en önemli şeyi JETON'dur arkadaşlar,jetonlarınızı dikkatli kullanın...Bu oyunun yapımcısı ENDONEZYALI bir firmadır,kendi vatandaşlarına bazı ayrıcalıklar tanımışlardır jeton kazanma olaylarında filan...Bu yüzden;transferde talip olduğunuz bir oyuncuya eğer bir Endonezyalı da talip olur ve teklif verirse,bence hiç şansınızı zorlamayın,işinizi riske atıp,jetonlarınızı her ihtimale karşı harcamayın,çıkın-gidin o arttırmadanOnlarda jeton bol maalesef...Takımınız bilinmeyen bazı sebeplerden dolayı kısa bir süreliğine çok kötü bir performans sergilemeye başlamışsa,sizden yüksek seviyedeki bir arkadaşınızla anlaşarak bir DOSTLUK MAÇI yapın,yenilip-yenilmemeniz önemli değil,bu takıma iyi geliyor inanın...Ben hep öyle yapıyorum ve takım düzene giriyor eskisi gibi))Oyun motorundan mı kaynaklanıyor anlamadım ama,ligdeki her takımın KÖTÜ GİDECEĞİ bir periyod oluyor,oynadığım her ligde (arkadaşlarım arasında da böle oldu...) oldu bu...Ama lig başında,ama lig ortasında,ama lig sonuna doğruBu periyotta kazandığınız maçlar az skorlu olabiliyor,ya da maç kaybedebiliyorsunuz zayıf rakibe bile...Ama kısa sürüyor,bikaç maç filan...Şampiyonlar ligi ve Kupa maçlarında seyirci çok geliyor stada,eğer kazanırsanız taraftarınız da çok oluyor lig maçlarında bu biraz az oluyor...Benim tespitlerim bunlar arkadaşlar,yanlışlarım varsa düzeltin lütfen...

Newbie
    Zahmet olmus ama guzel bilgiler vermissiniz. Tesekkurler. Ben scout alaninin insaasinin ne faydasinin olacagini soracaktim. Bu alan insa edilmeden scout bolumunden transfer yapilamiyor mu?

Ikinci olarak da dostluk maclarini soracaktim. Bunlarin ne faydasi veya ne etkisi oluyor?
    Last edited by Koyu mavi; 06-09-2013 at 11:38 PM.

Page 1 of 2 12 LastLast