Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 43
Like Tree9Likes

Thread: Cum sa pregatesti un meci, din experienta proprie.

  1. #1
    Apprentice
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    281

    Cum sa pregatesti un meci, din experienta proprie.

    Inainte sa incep, vreau sa precizez ca sunt reguli aplicate pe parcursul a 20 sezoane de top eleven si care m-au ajutat sa obtin realizarile din semnatura, inclusiv tripla de 4 ori pana acum, tripla pierduta de 3 ori din cauza unui meci , inclusiv 4 duble . Am avut/am/voi avea o singura echipa, cea actuala .

    Reguli pe care le folosesc:
    1) bonsul de antrenament 10% pentru toate zonele.
    2) conditia si moralul jucatorilor peste 94%, respectiv de la foarte bun in sus.
    3) prima de joc in functie de adversar, dar pentru meciurile din fazele eliminatori(cupa, CL )maxim posibil.
    4) asezarea echipei in teren in functie de adversar:
    -contra echipelor care ataca pe centru(41212ND, 43n3,43n2n1,43n12 ,413n2 ...) incerc sa apar centrul cu 3DC-2DMC-1MC sau 3DC-1DMC-2MC sau 3DC-2DMC-2MC, si sa atac pe flancuri cu AML /AMR sau ML/MR cu sageti in sus.
    -contra asezarilor care au DML/ML/AML si/sau DMR/MR/AMR intotdeauna folosesc DL si DR.
    -contra asezarilor fara DL/DML si/sau DR/DMR intotdeauna folosesc AML,AMR .
    -contra asezarilor care au AMC cu siguranta ca voi avea cel putin un DMC.
    - contra asezarilor cu un singur ST, folosesc doar un DC, numai daca este mult mai bun (20%) decat St-ul advers, in caz contrar folosesc 2DC.
    - contra asezarilor care au 2DC si un DMC, incerc sa folosesc fie 2ST , fie AML/AMC ,ST ,AMR/AMC.
    - mereu incerc sa am cel putin atatia mijlocasi cati are echipa adversa.
    5) 99% din cazuri urmaresc meciul in direct, lucru care imi ofera posibilitatea sa studiez statistica meciului si sa fac modificarile necesare pentru victorie.
    6)Ordinele de meci:
    - toate partidele jucate acasa le incep cu mentalitate normala, fara contraatac, pase mixte,stil de joc in functie de adversar, deposedare normala, presing redus,marcaj zonal, fara pas la offside.
    - toate partidele jucate in deplasare le incep cu mentalitate defensiva( dar daca echipa adversa este mult mai slaba le incep cu mentalitate normala), contraatac, pase mixte,stil de joc in functie de adversar, deposedare normala, presing redus,marcaj zonal, fara pas la offside.
    - pe parcursul meciului urmaresc statistica referitoare la pase complete si faulturi(le consider cele mai importante): daca sunt condus la faulturi schimb in deposedare dura; daca procentul de pase este mai mic decat al echipei adverse schimb tipul de pase; tin cont si de precizarile antrenorului secund, sfaturi pe care le consider 80% din cazuri corecte; daca sunt condus la goluri schimb mentalitatea in ofensiva, presing avansat, pas la offside, fara contraatac, si de multe ori chiar marcaj om la om(daca am cel putin atatia jucatori in jumatatea proprie cati jucatori de atac are adversarul in jumatatea mea).
    - stil de joc in functie de adversar: - nu atac pe mijloc sau pe flancuri si nici nu folosesc pase lungi daca adversarul are DMC , respectiv DMR/DML,
    - pas la offside: nu il folosesc daca adversarul are AML,AMC,AMR.
    - nu joc contraatac si ofensiv in aceelasi timp.
    - folosesc presing avansat contra echipelor mai slabe.
    - daca iau mai mult de 1 gol schimb tipul marcajului.
    7) Ma rog sa nu intervina factorul RANDOM .


    PS: Nu garantez ca aceste reguli se preteaza la toti managerii si nici nu ma consider responsabil daca utilizarea lor nu aduce succesul dorit, dar sper sa fie un ajutor pentru toti cei care le aplica.

    Cum sa pregatesti un meci, din experienta proprie.-cupe.jpg

    Rog un moderator sa mute thread-ul daca nu se incadreaza unde trebuie. Multumesc!
    Last edited by ronnymvc; 03-23-2017 at 05:25 PM.
    funqer and TuninGGamer like this.
    missing T11 old form

  2. #2
    Romanian Forum Moderator Zaharia Cristian's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Romania
    Posts
    783
    Din experienta mea de top eleven, cel mai mult conteaza ratingul jucatorului, in momentul de fata cred ca cea mai buna formatie este 4-5-1 v style

  3. #3
    Romanian Forum Moderator Zaharia Cristian's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Romania
    Posts
    783
    oricum interesant subiect, bravo sa o ti tot asa

  4. #4
    Apprentice
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by Zaharia Cristian View Post
    Din experienta mea de top eleven, cel mai mult conteaza ratingul jucatorului, in momentul de fata cred ca cea mai buna formatie este 4-5-1 v style
    De acord cu tine cu privire la rating, numai ca am observat ca ratingul jucatorilor, de cele mai multe ori, este strict legat de formatia potrivita. Cu siguranta nu aveau jucatorii ratingurile de mai jos daca nu alegeam o formatie potrivita.
    CL_Semifinala.
    Cum sa pregatesti un meci, din experienta proprie.-cl_sf.jpg

    PS: mai joc si 451V dar numai in functie de adversar, in special vs 3w412,3w52.
    Last edited by ronnymvc; 03-27-2017 at 07:45 PM.
    missing T11 old form

  5. #5
    Apprentice marc31's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Iași, România
    Posts
    249
    Cand tu ai echipa de 7 stele si joci contra adversarilor cu jucatori de 4 stele, regulile care le aplici sunt fix ca agheasma...
    No offence, parerea mea din experienta, strict legata de engine-ul jocului...
    Last edited by marc31; 03-28-2017 at 12:21 AM.
    FCN Iași
    ---------
    Season 1 - 3 rounds
    Season 2 - 2nd on Level 1
    Season 3 - Level 2 League Winner, Champions League Winner, Cup finalist

    Pepp Crawford - best player of my team.

  6. #6
    Apprentice
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    281
    Sa stii ca nu are relevanta prea mare diferenta de 2 stele, de multe ori am luat bataie de la echipe cu -2stele, si cred ca multi pot sa confirme, nu cred ca a fost mereu random, jocul are tendinta sa favorizeze echipele mai slabe...dar o sa-ti dai seama pe parcurs, daca inca nu ai facut-o. In general incerc sa am o valoare mai mare decat adversarii aplicand metoda pe care am descris-o pe undeva pe forum, asta insa nu ma face castigator inainte de meci. Echipa mea de 7 stele este o nimica toata pentru un nivel +10.

  7. #7
    Rookie TuninGGamer's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    62
    Parca au trecut 1000 de ani de cand n-a mai postat nimeni un subiect interesant Nu te poti numi manager daca nu ai nicio farama de idee despre ce dracu faci acolo.Felicitari pentru curajul si rabdarea de a impartasi pe forum chestii din arhiva personala
    ronnymvc likes this.

  8. #8
    Apprentice
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by marc31 View Post
    Cand tu ai echipa de 7 stele si joci contra adversarilor cu jucatori de 4 stele, regulile care le aplici sunt fix ca agheasma...
    No offence, parerea mea din experienta, strict legata de engine-ul jocului...
    Iti poti da cu parerea si la meciul de mai jos , acum 2 sezoane in Finala Cupei, am pierdut cu 4-1 , am subestimat adversarul si nu am aparat flancurile, este foarte simplu sa vezi cine a fost omul meciului... si agheasma se face tamaie

    Cum sa pregatesti un meci, din experienta proprie.-cupfail.jpg
    missing T11 old form

  9. #9
    Rookie
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    93
    Quote Originally Posted by ronnymvc View Post
    Inainte sa incep, vreau sa precizez ca sunt reguli aplicate pe parcursul a 20 sezoane de top eleven si care m-au ajutat sa obtin realizarile din semnatura, inclusiv tripla de 4 ori pana acum, tripla pierduta de 3 ori din cauza unui meci , inclusiv 4 duble . Am avut/am/voi avea o singura echipa, cea actuala .

    Reguli pe care le folosesc:
    1) bonsul de antrenament 10% pentru toate zonele.
    2) conditia si moralul jucatorilor peste 94%, respectiv de la foarte bun in sus.
    3) prima de joc in functie de adversar, dar pentru meciurile din fazele eliminatori(cupa, CL )maxim posibil.
    4) asezarea echipei in teren in functie de adversar:
    -contra echipelor care ataca pe centru(41212ND, 43n3,43n2n1,43n12 ,413n2 ...) incerc sa apar centrul cu 3DC-2DMC-1MC sau 3DC-1DMC-2MC sau 3DC-2DMC-2MC, si sa atac pe flancuri cu AML /AMR sau ML/MR cu sageti in sus.
    -contra asezarilor care au DML/ML/AML si/sau DMR/MR/AMR intotdeauna folosesc DL si DR.
    -contra asezarilor fara DL/DML si/sau DR/DMR intotdeauna folosesc AML,AMR .
    -contra asezarilor care au AMC cu siguranta ca voi avea cel putin un DMC.
    - contra asezarilor cu un singur ST, folosesc doar un DC, numai daca este mult mai bun (20%) decat St-ul advers, in caz contrar folosesc 2DC.
    - contra asezarilor care au 2DC si un DMC, incerc sa folosesc fie 2ST , fie AML/AMC ,ST ,AMR/AMC.
    - mereu incerc sa am cel putin atatia mijlocasi cati are echipa adversa.
    5) 99% din cazuri urmaresc meciul in direct, lucru care imi ofera posibilitatea sa studiez statistica meciului si sa fac modificarile necesare pentru victorie.
    6)Ordinele de meci:
    - toate partidele jucate acasa le incep cu mentalitate normala, fara contraatac, pase mixte,stil de joc in functie de adversar, deposedare normala, presing redus,marcaj zonal, fara pas la offside.
    - toate partidele jucate in deplasare le incep cu mentalitate defensiva( dar daca echipa adversa este mult mai slaba le incep cu mentalitate normala), contraatac, pase mixte,stil de joc in functie de adversar, deposedare normala, presing redus,marcaj zonal, fara pas la offside.
    - pe parcursul meciului urmaresc statistica referitoare la pase complete si faulturi(le consider cele mai importante): daca sunt condus la faulturi schimb in deposedare dura; daca procentul de pase este mai mic decat al echipei adverse schimb tipul de pase; tin cont si de precizarile antrenorului secund, sfaturi pe care le consider 80% din cazuri corecte; daca sunt condus la goluri schimb mentalitatea in ofensiva, presing avansat, pas la offside, fara contraatac, si de multe ori chiar marcaj om la om(daca am cel putin atatia jucatori in jumatatea proprie cati jucatori de atac are adversarul in jumatatea mea).
    - stil de joc in functie de adversar: - nu atac pe mijloc sau pe flancuri si nici nu folosesc pase lungi daca adversarul are DMC , respectiv DMR/DML,
    - pas la offside: nu il folosesc daca adversarul are AML,AMC,AMR.
    - nu joc contraatac si ofensiv in aceelasi timp.
    - folosesc presing avansat contra echipelor mai slabe.
    - daca iau mai mult de 1 gol schimb tipul marcajului.
    7) Ma rog sa nu intervina factorul RANDOM .


    PS: Nu garantez ca aceste reguli se preteaza la toti managerii si nici nu ma consider responsabil daca utilizarea lor nu aduce succesul dorit, dar sper sa fie un ajutor pentru toti cei care le aplica.

    Click image for larger version. 

Name:	cupe.jpg 
Views:	74 
Size:	105.1 KB 
ID:	79469

    Rog un moderator sa mute thread-ul daca nu se incadreaza unde trebuie. Multumesc!
    de acord cu 1..2..3..5...7..restul is povesti.

  10. #10
    Rookie
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    93
    Quote Originally Posted by Zaharia Cristian View Post
    Din experienta mea de top eleven, cel mai mult conteaza ratingul jucatorului, in momentul de fata cred ca cea mai buna formatie este 4-5-1 v style
    e doar parerea ta..pentru mine e varza formatia aia si ii rup paru pe unde o intalnesc.
    Last edited by Fllo Cristea; 03-28-2017 at 08:52 PM.

Page 1 of 5 123 ... LastLast