Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 38
Like Tree27Likes

Thread: Συμφωνα με αυτο, ποσο αληθινο ειναι αυτο το παιχνιδι;;

  1. #1
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297

    Συμφωνα με αυτο, ποσο αληθινο ειναι αυτο το παιχνιδι;;

    Το παρακατω δεν ειναι δικος μου αγωνας, αλλα εγινε στο τωρινο τουρνουα ομοσπονδιων.

    Παιζουν Κινεζοι εναντιον Πορτογαλοι.
    Μετα τα πρωτα ματς ειναι 12-3, δηλαδη το πηραν σχεδον σιγουρα.
    Μου φανηκε πολυ περιεργο βασει τη δυναμικοτητα σε αστερια και πηγα να δω τι εγινε.
    Μπηκα σε ενα τυχαιο οπου ο συγκεκριμενος κινεζος νικησε 3-2.
    Κινεζος ολοι οι παιχτες 7 αστερια (εκτος απο 1), Πορτογαλος ολοι οι παιχτες 8 αστερια.
    Μπαινω να δω εναν εναν τους παιχτες του κινεζου και βλεπω τα εξης.

    ΑΜΥΝΑ

    Συμφωνα με αυτο, ποσο αληθινο ειναι αυτο το παιχνιδι;;-def.jpg


    ΚΕΝΤΡΟ - ΕΠΙΘΕΣΗ

    Συμφωνα με αυτο, ποσο αληθινο ειναι αυτο το παιχνιδι;;-mid.jpg
    Συμφωνα με αυτο, ποσο αληθινο ειναι αυτο το παιχνιδι;;-mid-att.jpg


    Ο πορτογαλος ειχε τα σκιλς του οπως ο μεσος μανατζερ... μοιρασμενα.

    Κι εγω τωρα αναρωτιεμαι... Τι σοι προγραμματιστης εισαι οταν προγραμματιζεις τι ρολο θα παιξει το καθε σκιλ στην δυναμικοτητα του παιχτη, αλλα δεν σχεδιαζεις τη σχετικοτητα μεταξυ των σκιλς. Δηλαδη, ναι μεν να μπορεις να εχεις 600% ταχυτητα, αλλα αν δεν μπορει να κανει κοντρολ ή πασα, πως θα παιξει ποδοσφαιρο ο παιχτης;;
    Απ'ο,τι φανταζομαι βγαζουν τη δυναμικοτητα του παιχτη με πολλαπλασιαστες.
    Δηλαδη <Αστερια παιχτη>Χ<0,x>, <Ταχυτητα>Χ<0,y>, <Σουτ>Χ<0,z>... μετα τα αθροιζει και βγαινει ενας αριθμος.
    Ο οποιος αριθμος δε θα διαφερει κατα πολυ αν εχεις 600% ταχυτητα και ολα τα αλλα κατω απο 100%.

    Υπενθυμιζω οτι η συνολικη 11αδα, οπως ειπα και πιο πανω, διαφερει κατα 1 αστερι, δηλαδη ο κινεζος ειχε 20% λιγοτερο!!!
    Αρα εδω τι εγινε ακριβως;; Νικησε απλα λογω καλυτερου συστηματος σε συνδιασμο με καποια κωλοφαρδια;;
    Αν κανεις προπονηση στον παιχτη μονο φυσικη κατασταση, γινεται λιγο καλυτερος λογω κακου προγραμματισμου του παιχνιδιου;;
    Πολλα τα μυστηρια.

    Το συμπερασμα ομως που βγαινει καθαρα ειναι οτι αποδεικνυεται ακομα περισσοτερο ποσο ψευτικο ειναι το παιχνιδι.
    Και οταν βλεπουμε στο animation τους παιχτες να κουνανε τη μπαλα απο δω και απο κει, ειναι απλα προκαθορισμενες φασεις (βιντεακια) που επιλεγονται απο μια γεννητρια τυχαιων αριθμων και επαναλαμβανονται συνεχεια.

    Ως μελλοντικος προγραμματιστης, θα πηγαινα στην εταιρια αυτοπροσωπως και θα τους εκραζα να μαθουν λιγα βασικα πραγματα.


    Level: 61 (Server top level)
    Seasons played: 83
    Leagues: 54
    Champions Leagues: 26
    Cups 32
    Trebles 11
    Career started: 5/6/2011

  2. #2
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Έχετε κάτσει ποτέ να δείτε το ίδιο ματς από 2 διαφορετικές ομάδες;
    ΠΧ εγώ πολλές φορές έχω 2 memu ανοιχτά και βλέπω το ίδιο παιχνίδι.
    Σήμερα έβλεπα ένα της ομάδας μου, τα γκολ που έβαλα ήταν πάνω κάτω ίδια, αλλά ΟΧΙ ίδια.
    Δηλαδή οκ το έβαζε ο ίδιος παίκτης με τον ίδιο πασαδόρο σε αντεπίθεση, αλλά το γκολ ήταν διαφορετικό, πχ στο ένα ντρίμπλαρε το τέρμα από αριστέρά και το έβαζε στο άλλο σούταρε έξω από περιοχή.

    Αυτό το λέω για το κομμάτι του animation που είπες. Είναι απλά μια κοροιδία και δεν μπορεί να σε βοηθήσει και πολύ.

    Αυτό που είπες τώρα με τα attributes μόνο τυχαίο δεν είναι:
    Συμφωνα με αυτο, ποσο αληθινο ειναι αυτο το παιχνιδι;;-shit.jpg
    Πολλές ασιάτικες ομάδες έχουν αρχίσει να το κάνουν, νομίζω έχουν βρει κάποιο flaw στο πως υπολογίζεται το quality και παίκτης με ανισσόροπα attributes, αλλά κάποια να είναι στον θεό, γίνεται τούμπανο

    Αυτό αποδεικνύει 2 πράγματα:
    1. η νορντεους για ακόμα μια φορά κοιμάται όρθια και τα ασιάτικα μηχανάκια την κάνουν γιογιο
    2. τα attributes δεν παίζουν κανένα ρόλο, δλδ ένας παίκτης με πολύ υψηλό σουτ δεν σουτάρει καλύτερα, άρα όλο το σετ προπονήσεων είναι ένα φιγουρατζίδικο ΨΕΜΑ
    madflo19 and Fcgrfr like this.
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  3. #3
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Θα συμφωνησω σε ολα εκτος απο την τελευταια φραση.
    Οχι οτι δεν παιζουν ρολο, αλλα οτι ειναι προγραμματισμενα λαθος.
    Σιγουρα τα highlighted attributes εχουν μεγαλυτερη αξια απο τα γκρι.
    Απο κει και περα ισως υπαρχουν και αλλα λαθος πραγματα και οι κινεζοι εχουν βρει οτι κανοντας προπονηση μονο τη φυσικη κατασταση, οι παιχτες παιζουν καλυτερα.
    Πιθανον λεω... δεν ξερω σιγουρα.
    madflo19 likes this.


    Level: 61 (Server top level)
    Seasons played: 83
    Leagues: 54
    Champions Leagues: 26
    Cups 32
    Trebles 11
    Career started: 5/6/2011

  4. #4
    Apprentice Alexinho's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    297
    Το 2ο ματς του κινεζου.
    Υπενθυμιζω ο Κινεζος ειναι 20% πιο κατω!! 10 παιχτες με 1 αστερι λιγοτερο!!!
    Εφυγε ριπορτ στη νορντεους.



    Συμφωνα με αυτο, ποσο αληθινο ειναι αυτο το παιχνιδι;;-wtf.jpg
    nikolgiorgos and Cloverfield like this.


    Level: 61 (Server top level)
    Seasons played: 83
    Leagues: 54
    Champions Leagues: 26
    Cups 32
    Trebles 11
    Career started: 5/6/2011

  5. #5
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    εδώ
    https://www.facebook.com/groups/1399...04463807864371
    σε αυτό το fb γκρουπ που συμμετέχω και είμαι συν-διαχειριστής, ένα έκανε ποστ σχετικά με αυτό το θέμα.
    Κάτι έχουν βρει πάλι εκεί κάτω οι Ασιάτες και τρολάρουν το σύστημα
    Alexinho likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  6. #6
    Champion madflo19's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    United Kingdom
    Posts
    2,104
    Όσες φορές έχω παίξει εναντίον σε ομάδες με τέτοιους παίκτες,έχω χάσει με κάτω τα χέρια,τυχαίο? δεν νομίζω...

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
    nikolgiorgos and Alexinho like this.

    A.C. MILAN LEGENDS-Team Showcase
    http://forum.topeleven.com/team-show...n-legends.html
    Season 45,lvl 43(24 trebles)
    GAME OVER

  7. #7
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    στις ομοσπονδίες έχουμε δει πολλά κόλπα
    - στην αρχή ήταν όταν έστηνες την ομάδα με τους πιο αδύναμους παίκτες στην πρώτη ενδεκάδα και σου έβγαζε πιο αδύναμο αντίπαλο έτσι (το έφιαξαν)
    - μετά ήταν το κόλπο με τις προπονήσεις σε δανεικούς παίκτες (το έφτιαξαν και αυτό)
    - μετά βάζοντας ψεύτικες ομάδες με πολύ χαμηλή ποιότητα για να πέσει ο μέσος όρος και αγόραζαν παίκτες μετά την κλήρωση (αυτό λίγο μειώθηκε τώρα με το νέο σύστημα δημοπρασιών)
    - ομάδες που έχουν σκοπό μόνο τις ομοσπονδίες και μένουν συνεχόμενες σεζόν στο ίδιο επίπεδο και τουμπανιάζουν
    - τώρα αυτό, ομάδες κύρίως από Βιετναμ (τουλάχιστον αυτοί φαίνεται να το ξεκίνησαν) με "μεταλλαγμένα" χαρακτηριστικά.
    Αυτό να δούμε πως θα το φτιάξουν.

    Το περίεργο είναι ότι οκ, όλα τα άλλα μπορεί κάποιοις που τρώει κάποιες ώρες στο παιχνίδι να τα ανακαλύψει και να τα εφαρμόσει.
    Αλλά αυτό το κόλπο πως το σκέφτηκε κάποιος ?
    οκ, το τρικ με την προπόνηση με την άσκηση του τερματοφύλακα είναι αρκετά διαδεδομένο πια.
    Αλλά όταν πας να βάλεις ικανότητες σε ένα παίκτη σου, θα βάλεις σουτ-τελείωμα σε επιθετικό ή μαρκάρισμα-τάκλιγκ σε αμυντικό.
    Πως σκέφτηκε κάποιος ότι βάζοντας 2 περίπου άσχετες-συμπληρωματικές ικανότητες, θα επηρέαζε έτσι το παιχνίδι ?

    Κάποιος που βλέπει αρκετές αστυνομικές ταινίες (σαν και εμένα, την ώρα που είμαι στο παιχνίδι ή στο φόρουμ ), θα σκεφτόταν ότι αυτή είναι δουλειά από "μέσα"
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  8. #8
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για το πως το σκέφτηκαν αυτό (δλδ boostάροντας μόνο συγκεκριμένα χαρακτηριστικά κάνουν τον παίκτη τούμπανο) είναι να έχουν βρει να διαβάσουν κώδικα του παιχνιδιού.

    Αλεξ ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη του report, αν δεν θορυβηθούν θα ανοίξω κι εγώ και μπορούμε να το μεταφέρουμε και στο αγγλικό να το δει κανάς admin.
    Σίγουρα βρωμάει κάτι
    Alexinho and madflo19 like this.
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [First team] Clover 13 - Panathinaikos FC Legends
    -->Team Showcase<--
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣
    [Second team] Angry Sheep FC
    ♣----------------------------------------------------------------------------♣

  9. #9
    Dreamer Rizla's Avatar
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    415
    Στο Football Manager υπαρχει ανάλογο"τρικ" οπότε ισως το σκέφτηκαν απο εκεί.
    Ομως ρε φίλε εντάξει, its just a game...δεν πειράζει αν χάνεις και καμιά φορά...
    την ώρα μας σκοτώνουμε...

  10. #10
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    οκ, παιχνίδι είναι αλλά οι ομοσπονδίες ξεκίνησαν πολύ ωραία, ότι καλύτερη νέα εφαρμογή έβγαλε το παιχνίδι αλλά πλέον (εδώ και καιρό δηλ.) δεν έχει ενδιαφέρον.
    Συμμετέχω μόνο για να μένουμε ή να ανεβαίνουμε κατηγορία και να παίρνουμε τα τοκεν κάθε μήνα.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

Page 1 of 4 123 ... LastLast