Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52
Like Tree29Likes

Thread: το 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?

  1. #1
    Newbie
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    17

    το 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?

    το 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?-screenshot_8.jpgη ομαδα μου
    το 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?-screenshot_10.jpgοι οδηγιες μου
    το 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?-screenshot_9.jpgο αντιπαλος μου

  2. #2
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Πάμε στα δύσκολα.
    Καταρχήν να πω ότι το 4-4-2 είναι το πιο ισορροπημένο σύστημα και δεν υπάρχει αυτό που λένε αντίδοτο. Αν και δεν είναι το αγαπημένο μου (προτιμώ να παίζω με 2 πλάγιους, AML + AMR αντί για ML +MR), είναι το σύστημα που ξοδεύω περισσότερο χρόνο για να βρω την τακτική της ομάδας μου.


    Εδώ πάμε σε 2 δρόμους. ο ένας είναι να χρησιμοποιήσουμε πλάγιους.
    Πάμε πρώτα στην άμυνα μας. εδώ ξεκινάμε με 4 αμυντικούς, τους 2 DC με μπλε βέλη για να αντιμετωπίσουν τους 2 αντίπαλους φορ, και άλλους 2 DL + DR επίσης με μπλε βέλη για να παίζουν κόντρα στους αντίπαλους ML & MR (που μπορεί να γίνουν επικίνδυνοι αν έχουν και κόκκινα βέλη).
    Βάζω και 1 DMC για ενίσχυση σε άμυνα/κέντρο και να κόβει αντεπιθέσεις με μακρινές μπαλιές.
    Τώρα έχω μια επιλογή να παίξω με πλάγιους, δηλ. 4-5-1 V ή να τους βάλω στην μέση δηλ. 4-1-4-1 για περισσότερο άμυνα.
    Αν ο αντίπαλος είναι αρκετά πιο αδύναμος ή πάω για ανατροπή, μπορώ να χρησιμοποιήσω 2ο ST αντί για DMC, δηλ. 4-2-2-2.
    το 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?-vs-4-4-2-wingers.jpg


    Η άλλη επιλογή μας είναι να πάμε από την μέση. αφήνουμε δηλ. μόνους τους ακραίους μας αμυντικούς για να αντιμετωπίσουν τους ML & MR και βάζουμε την δύναμη και τις οδηγίες από το κέντρο.
    Είτε με το 4-4-2 ρόμβο είτε με το 4-3-3 από την μέση (εναλλακτικά αντί για 3 ST μπορούμε να βάλουμε 1 AMC +2ST), προσπαθούμε δηλ. να πάρουμε την μέση από το κέντρο και οι 3 επιθετικοί μας να βρεθούν σε πλεονέκτημα απέναντι στους 2 DC.
    το 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?-vs-4-4-2-midle.jpg



    Από κει και πέρα, η επιλογή μας πρέπει να βασίζεται στο ποιους έχουμε πιο φορμαρισμένους παίκτες στην ομάδα.
    Αν έχουμε πλάγιους γκολτζήδες και μόνο 1 φορμαρισμένο st, πάμε στις 2 πρώτες επιλογές.
    Αν έχουμε αρκετούς καλούς MC και ST, πάμε σε επίθεση από μέση.
    Θα απέφευγα να ξεκινήσω επιθετικά και θα πήγαινα σε επιλογή άμυνα ή νορμάλ, ανάλογα με την ποιότητα του αντιπάλου και το τι αποτέλεσμα θέλω.

    Από κει και πέρα θέλει και την τύχη με το μέρος μας.
    Last edited by nikolgiorgos; 09-08-2015 at 05:26 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  3. #3
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    TACTIC

    Νικ μπορω να παιξω 4-2-2 -2 για ανατροπη ειναι πιο δυνατοσ ειδικα στο κεντρο και στα φορ
    το 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?-screenshot_91.jpgτο 4-4-2 πως το αντιμετωπιζουμε?-screenshot_90.jpg
    σtο πρωτο παιχνιδι επαιξα 3n-5-2 flat Αυτος παιζει το κλασικο 4-4-2
    Last edited by Nick Lizas; 04-07-2016 at 09:37 AM.

  4. #4
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    κατ'αρχήν να πω ότι όλες μου οι αναλύσεις (είτε προσωπικές, είτε από άλλα μέλη και ποστ από το φόρουμ), στηρίζονται ότι το παιχνίδι έχει κάποια λογική.
    πολλές φορές βέβαια μας διαψεύεδει.
    πάμε παρακάτω.
    Καταρχήν πιστεύω ότι δεν πρέπει να στηριζόμαστε μόνο σε 3 dc, όταν ο αντίπαλος έχει δύο φορ αλλά και ml - mr οι οποίοι με τα κόκκινα βέλη μπορεί να λειτουργήσουν σαν aml - amr (να σε πλαγιοκοπήσουν δηλαδή).
    Δεν μπορώ να στηριχτώ στους mr -ml μου ότι θα "κρατήσουν" τους αντίπαλους όπως και δεν εμπιστεύομαι τους dml dmr για να κρατήσουν τους aml-amr.
    Οπότε η πρόταση μου ξεκινάει σίγουρα με 4 αμυντικούς.
    Απο κει και πέρα, εγώ μάλλον θα ξεκινούσα με το κλασσικό 4-5-1 V, μιας και είναι το αγαπημένο μου όταν παίζω με πιο δυνατούς αντίπαλους αλλά θέλω και να σκοράρω (αλλιώς πάω με 4-1-4-1) - άμυνα/αντεπιθέσεις.

    μετά, κάπου προς το τέλος του 1ου ημιχρόνου, αν δεν τραβούσε η ομάδα, θα άλλαζα τον dmc με amc ('η με 2ο φορ αλλά όταν έχω 2 φορ, συνήθως ο ένας παίζει χάλια).
    ermismandras likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #5
    Apprentice
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    194
    Παίζω αυριο τελικο ch.l και αυτος παιζει 4-4-2 flat. Μέχρι στιγμής μου βγαίνει κ συνηθως κερδιζω με 4-2-2-1-1 (dl-dc-dc-dr-dmc-dmc-mc-mc-amc-st) με επιλογές επιθεση-απο το κέντρο-κοντινες- χωρις offside και χωρις αντεπιθεσεις με βελακια αμυνας σε ολους τους αμυντικους και στους dmc και σε ολους τους αλλους βελακια μπροστα.

  6. #6
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    οκ, είναι όπως κάτσει, ανάλογα και με τους παίκτες των 2 ομάδων.
    το εντυπωσιακό στην πρόταση σου πάντως είναι η επιλογή για επίθεση, οταν έχεις στην ομάδα έχεις 6 αμυντικούς και 2 επιθετικούς.
    ermismandras likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #7
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    Quote Originally Posted by nikolgiorgos View Post
    οκ, είναι όπως κάτσει, ανάλογα και με τους παίκτες των 2 ομάδων.
    το εντυπωσιακό στην πρόταση σου πάντως είναι η επιλογή για επίθεση, οταν έχεις στην ομάδα έχεις 6 αμυντικούς και 2 επιθετικούς.
    ναι αλλα εχει βαλει κοκ βελη και στους μεσους οποτε παιζει με 4 μεπιθετικους
    ermismandras likes this.

  8. #8
    Apprentice
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    194
    Όπως λεει και ο Nick Lizas εχω και στους mc βελακια μπροστα κ εφοσον είμαι πολύ οχυρωμένος πίσω με την επιλογη της επίθεσης ασκώ πολυ πίεση.Α ξεχασα κ το εντονο μαρκαρισμα

  9. #9
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    παντως ειναι πολυ δυσκολα οταν παιζεις εναντιον του 4-4-2 για εμενα παιζει ρολο να δεις προηγουμενους αγωνες του
    και ποιοι παικτες του σκοραραν και να παιξεις αναλογα
    ermismandras likes this.

  10. #10
    Apprentice
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    194
    Quote Originally Posted by Nick Lizas View Post
    παντως ειναι πολυ δυσκολα οταν παιζεις εναντιον του 4-4-2 για εμενα παιζει ρολο να δεις προηγουμενους αγωνες του
    και ποιοι παικτες του σκοραραν και να παιξεις αναλογα
    Ναι γενικα με όλους πρεπει να παρακολουθείς προηγούμενους αγώνες εκτός αν παίζεις με παρατημένες ομάδες του πρωταθλήματος.Πάντως μέχρι στιγμής μου έχει κάτσει πάντα αυτο με το 4-4-2 όπου το έχω συναντήσει μέχρι κ 10% καλύτερους.Μπορεί να έτυχε δεν ξέρω, θα δείξει

Page 1 of 6 123 ... LastLast