Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 154
Like Tree68Likes

Thread: Πως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα

  1. #1
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    Πως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα

    Ξεκινάμε από την άμυνα, γιατί το πιο σημαντικό είναι να μην δεχόμαστε (τουλάχιστον εύκολα) γκολ. οι αμυντικοί μας πρέπει να είναι τουλάχιστον ισοδύναμοι με τους επιθετικούς των αντιπάλων. εφόσον ο αντίπαλος παίζει από το κέντρο, ενισχύουμε και εμείς το κέντρο της άμυνας με 3 dc αντί να έχουμε dr & dl. καλό είναι επίσης να βάζουμε και μπλε βέλη εφόσον θέλουμε να είμαστε προσεκτικοί. αν ο αντίπαλος είναι αρκετά αδύναμος, τότε μπορεί να μην βάλουμε ή ίσως να βάλουμε και κόκκινα βέλη στους πλάγιους ώστε να βοηθήσουν στην επίθεση.

    επίθεση : εκεί προσπαθούμε να βρούμε που είναι πιο αδύναμος ο αντίπαλος, δηλ. αν έχει μόνο dc (3 dc , ή 2 dc + dmc πχ ) χρησιμοποιούμε πλάγιους (aml + amr). αν έχει έναν dc, πάμε από την μέση, δηλ. 2 st ή προσθέτουμε και έναν amc ή 3 st. αν έχει ισορροπημένη άμυνα (4 αμυντικούς) , πάμε με την ελπίδα ότι οι επιθετικοί μας θα κερδίσουν τις μονομαχίες.

    παίκτες : μπορεί να βρήκαμε το κατάλληλο σύστημα αλλά αν δεν έχουμε τους σωστούς παίκτες για να το υποστηρίξουν, δεν θα μας βγει το παιχνίδι. καλό είναι να διαλέγουμε τους παίκτες μας που είναι σε καλή φόρμα. έχουν καλές πρόσφατες βαθμολογίες δηλ.. η ποιότητα (τα αστέρια) έρχεται σε 2η μοίρα. εξάλλου μην ξεχνάτε ότι όσο ανεβαίνουν τα επίπεδα, μικραίνει και η διαφορά, δηλ. στο επίπεδο 15, ένας παίκτης 2 * είναι ποιότητα 79 ενώ ένας παίκτης 5* είναι ποιότητα 94, η διαφορά τους δηλαδή δεν είναι υπερδιπλάσια όπως παρουσιάζεται με τα αστέρια.

    οδηγίες : όσον αφορά τις οδηγίες, εξαρτάται κάθε φορά από τον αντίπαλο αλλά και το αποτέλεσμα που θέλουμε να φέρουμε. με αυτό εννοώ ότι αν παίζουμε έναν επαναληπτικό στο κύπελλο ή στο ch.l. και θέλουμε να ανατρέψουμε ένα αποτέλεσμα, τότε μπορεί να ρισκάρουμε περισσότερο. επίσης όταν έχουμε περισσότερη κατοχή μπάλας, μπορεί παίζοντας επίθεση να την αξιοποιήσουμε καλύτερα (αλλά αυτό δεν είναι κανόνας). γενικά πάντως, όταν παίζουμε επίθεση, δεν χρησιμοποιούμε αντεπιθέσεις όπως και όταν παίζουμε άμυνα δεν χρησιμοποιούμε οφσάιντ. όταν ο αντίπαλος έχει dm αποφεύγουμε τις μακρινές πάσες. να θυμίσω εδώ ότι με τα νέα δεδομένα το μαρκάρισμα σε όλο το γήπεδο και το «ένας εναντίον ενός» δίνουν ένα μπόνους (άγνωστο πόσο) αλλά καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια των παικτών, οπότε τα χρησιμοποιούμε μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις.

    βέλη : προσωπικά χρησιμοποιώ μπλε βέλη στους dc μου για να είναι συγκεντρωμένοι στην άμυνα και κόκκινα βέλη στους aml & amr για να πλαγιοκοπούν και να βοηθούν στο σκοράρισμα στην επίθεση. ποτέ κόκκινα στους st αφού είναι ήδη στην επίθεση και στους υπόλοιπους ανάλογα με τον αγώνα και την εξέλιξη του.

    τελειώνοντας, να πω ότι βρίσκοντας το κατάλληλο σύστημα και έχοντας καλούς παίκτες, δεν σημαίνει ότι εξασφαλίσαμε την νίκη. υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν το αποτέλεσμα με τελευταίο και καθοριστικό την τύχη,/το ζάρι/την καλή ή κακή μέρα της ομάδας αλλά φυσικά και αν ο αντίπαλος μάνατζερ παρακολουθεί τον αγώνα και πως θα αντιδράσει.


    Μαν του μαν μαρκάρισμα
    Εδώ θα τα πούμε λιγάκι για το μτμ.
    Κατ’αρχήν να αναφέρω ότι σε διάφορα θέματα το Τ11 είναι απλά ένα παιχνίδι και η λογική του δεν στηρίζεται πάντα στο πραγματικό ποδόσφαιρο.
    Στο πραγματικό ποδόσφαιρο, δεν παίζεις μτμ εναντίον αντιπάλων επιθετικών που υπερέχουν σε φυσικά και τεχνικά χαρακτηριστικά.
    Απλά θα σε καταστρέψουν. Παίζεις ζώνη, κάλυψη χώρου, τριγωνάκια να πω σύμφωνα με το σύγχρονο ποδόσφαιρο. Βάζεις τον αντίπαλο επιθετικό ανάμεσα σε 3 παίκτες.
    Στο Τ11 όμως, το μτμ μπορεί να προσφέρει καλύτερη αμυντική λειτουργία εναντίον ανώτερων επιθετικών, σε αντάλλαγμα με κάποια περισσότερη απώλεια κατάστασης.
    Γενικά διαβάζοντας στο φόρουμ διάφορα ποστ (αλλά και διαπιστώνοντας το και ο ίδιος), το μτμ βοηθάει στο να μην αφήνεις χώρο στους αντίπαλους επιθετικούς (κυρίως AML-C-R)
    βγαίνοντας σε αντεπίθεση να σκοράρουν με μακρινά σουτ.
    Επειδή όμως έχει το πέναλτυ κατάστασης, καλύτερα να μην το ξεκινούμε από την αρχή του παιχνιδιού γιατί στο 2ο ημίχρονο μπορεί να πέσει η απόδοση των παικτών λόγω κούρασης και να χάσουμε όποιο πλεονέκτημα μας έδωσε.
    Εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ όταν δεν μου βγαίνει ένα αποτέλεσμα και θέλω να κάνω ανατροπή και βάζω επίσης επίθεση πίεση έντονη. Μπορεί να το συνοδέψω με εξτρά μπόνους κατάστασης.
    Δεν βάζω όμως αντεπιθέσεις και οφσάιντ. Το τελευταίο όμως δεν είναι σίγουρο. Μια φορά ο βοηθός, παίζοντας το παραπάνω σύστημα, μου πρότεινε να βάλω και οφσάιντ.
    Ή καμιά φορά το βάζω όταν έχει μείνει λίγη ώρα παιχνιδιού και θέλω να κρατήσω το αποτέλεσμα.
    Ή αν είναι αμφίρροπο το αποτέλεσμα και βλέπω ότι ο αντίπαλος έχει αρκετά σουτ ενώ εγώ δεν έχω αρκετά τάκλιγκ.
    Το μτμ δεν έχει κάποιο σύστημα ως προυπόθεση, απλά για να μην γίνει αστοχία στους υπολογισμούς τους παιχνιδιού, καλό είναι να υπάρχουν κάποια εμφανή «ζευγάρια» παικτών.
    Δηλ. αν ο άλλος παίζει πχ hexagon (4-2-AML-AMR-2ST) , να μην πάμε εμείς με 3DC-1DMC και μτμ. Δεν θα κολλήσουν τα ζευγάρια.
    Ή αν παίζει 3-4-3 (ML, MR-, 3ST) να μην έχουμε μόνο 4 αμυντικούς.

    Κάποια πρόσθετα

    γενικά
    - οι live εικόνες που βλέπουμε, δεν λένε και πολλά πράγματα.
    κυριως είναι έτοιμα σενάρια που επιλέγει το παιχνίδι για να δώσει κάποια ρεαλιστική εικόνα.
    Το ότι ο ST μας είναι μπροστά στην εστία και δίνει πάσα πίσω πχ, είναι απλώς μια αποτυχία του επιθετικού να σκοράρει (βάση γενικότερων υπολογισμών του παιχνιδιού).

    - τα στατιστικά του αγώνα μας που τελείωσε.
    χμ, αυτά κάτι λένε αλλά όχι όλη την αλήθεια.
    Δηλ. σε ένα παιχνίδι που είχαμε 60-40 ή 65-35 κατοχή , διπλάσια σουτ αλλά νικήσαμε με ένα μόνο γκολ ή φέραμε ισοπαλία, δεν υπολογίζουμε την κατοχή.
    Αυτή συνήθως προέρχετε από μη παραγωγικούς παράγοντες, όπως το ότι παρακολουθούμε τον αγώνα ενώ ο αντίπαλος όχι
    - ότι έχουμε φουλ τα μπόνους μας ενώ ο άλλος όχι
    - ότι έχουμε υψηλό ηθικό και κατάσταση των παικτών ενω ο άλλος όχι.
    - ότι έχουμε κάποιο μπόνους νίκης
    - ότι έχουμε κάποιους φίλους για υποστήριξη
    Αυτά είναι λεπτομέρειες.
    Άλλες φορές μπορεί να κάνουν την διαφορά αλλά συνήθως όχι.

    Αυτό που παίζει ρόλο είναι η παρουσία μας στον αγώνα και το τι κάνουμε στην διάρκεια αυτού.
    Το κοουτσάρισμα.
    κατρχήν βλέπουμε τα σουτ των δύο ομάδων.
    Έχουμε παραπάνω από τον άλλο ?
    Έχουμε αρκετά παραπάνω για την ποιότητα του αντιπάλου ή την κατοχή ?
    Μήπως ο άλλος έχιε αρκατά σουτ για τόσο χαμηλή ομάδα ή όντας απών από τον αγώνα ?

    και αντιδρούμε ανάλογα.
    Αν έχει ο άλλος πολλά σουτ, βάζουμε πίεση ή και σκληρά τάκλιγκ αν δεν έχουμε πολλά στα στατιστικά μας.

    Αν παίζουμε μπροστά και πιέζουμε, βάζουμε και μαν του μαν και για να μας δώσει εξτρά άμυνα και για να αποτρέψουμε αντεπιθέσεις και μακρινά σουτ του αντιπάλου μας.

    Αν μας δώσει συμβουλή ο βοηθός για να βάλουμε οφσάιντ, το βάζουμε και αυτό.
    Δεν έχει σημασία αν δεν έχουμε ζώνη (που ποδοσφαιρικά αυτό ταιριάζει με το οφσάιντ, όχι το μτμ).

    Παρακολουθούμε τις βαθμολογίες των παικτών μας.
    (κατά διαστήματα πάμε σε άλλο μενού και επιστρέφουμε γιατί το σύστημα κολλάει και δεν ανανεωνει βαθμούς και στατιστικά)

    Βαθμολογίες και τι παίκτες δεν τραβάνε και ίσως χρειάζονται αλλαγή :
    Ο ST πρέπει να έχει τουλάχιστον 6.5
    Οι AML -AMC -AMR να έχουν τουλάχιστον 7.2 - 7.5
    Οι MC τουλάχιστον 6.5
    Ο DMC τουλάχιστον 6.7
    Οι αμυντικοί τουλάχιστον 6.5

    Ο παίκτης που χτυπάει τα φάουλ (ή πέναλτυ) είναι σημαντικό να είναι σε καλή μέρα.
    Αν έχει χαμηλό βαθμό, φαίνεται ότι δεν είναι σε καλή μέρα, πάμε και τον βγάζουμε από τα χτυπήματα.
    Βάζουμε κάποιον άλλο.

    Γενικά αν δεν είμαστε ευχαριστημένοι, μια αλλαγή γύρω στο 65' να την κάνουμε, λίγο να αναλατέψουμε την τράπουλα.

    Μπορούμε για αρχή να ξεκινάμε με άμυνα/αντεπιθέσεις αν ο αντίπαλος είναι ίσος ή πιο δυνατός ή κανονική αν ο αντίπαλος είναι πιο αδύναμος.
    Μετά αν δεν μας βγαίνει, το γυρνάμε σε επίθεση αλλά βγάζοντας τις αντεπιθέσεις και προσθέτωντας την έντονη πίεση.

    Δεν πάμε όμως επίθεση με 4 αμυντικούς και δύο αμυντικούς μέσους.
    Ποιός θα κάνει επίθεση ? 4 μόνο μπροστά ?
    Η΄ δεν πάμε άμυνα με 3 μόνο αμυντικούς, χωρίς DMC.

    Τώρα, αν πιστεύουμε ότι τα κάναμε σωστά αλλά δεν νικήσαμε, μάλλον φταίει το ζάρι.
    Αν είναι διπλό ματς , δύσκολα να μας πάν όλα στραβά και στον επαναληπτικό αγώνα.
    Εκεί με λίγη τύχη θα μας βγει.

    Αν δεν είμαστε παρόντες σε ένα παιχνίδι, όσο σωστό στήσιμο και οδηγίες να έχουμε, η τύχη παίζει μεγάλο ρόλο.
    Last edited by nikolgiorgos; 03-21-2018 at 08:39 PM.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  2. #2
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    Νικ πως να τον αντιμετωπισω στον επαναληπτικο ειναι δυνατοτερος απο μενα αλλα στην εδρα μου τον κερδισα 2-1
    με δυσκολιαΠως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα-screenshot_80.jpgΠως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα-screenshot_81.jpg
    τωρα σκεφτομαι να τον αντιμετωπισω καπως ετσι
    Πως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα-screenshot_79.jpg
    ποια ειναι η γνωμη σου?εγω στο πρωτο παιγνιδι ειχα 4-4-2
    Last edited by Nick Lizas; 04-03-2016 at 05:59 PM.

  3. #3
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Αυτά τα συστήματα με τους 3 DC και DML -DMR και τις παραλλαγές τους, τα παίζω συνήθως όπως εδώ

    http://forum.topeleven.com/%CE%A3%CF...%BC%CE%B1.html

    Προσοχή μόνο, θέλει να μελετήσουμε τους DML -DMR
    Αν είναι πχ παίκτες από τον κυνηγό και είναι DML-ML-AML πχ, μπορεί στην διάρκεια του αγώνα να τον γυρίσει σε εξτρέμ και να κάνει ζημιά (όπως και αν τον έχει σε αυτή τη θέση και έχει αντεπιθέσεις/πλάγια/κόκκινα βέλη).
    Οπότε βλέπουμε τι είδος παίκτη είναι (πχ αν είναι DR-DMR είναι σχετικά ακίνδυνος οπότε μπορεί να μην βάλουμε DR - DL).
    Επισης κοιτάμε και τα στατιστικά, πόσα γκολ έχει.
    Και φυσικά πάντα άμυνα/αντεπιθέσεις για να μην μας "σκοτώσει" αυτός με τον ίδιο τρόπο.
    Αλλάζω μόνο προς το τέλος- Β' ημίχρονο, αν μου έχει πάρει διαφορά πανω από ένα γκολ.
    Nick Lizas likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #4
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    [QUOTE=nikolgiorgos;399507]Αυτά τα συστήματα με τους 3 DC και DML -DMR και τις παραλλαγές τους, τα παίζω συνήθως όπως εδώ

    http://forum.topeleven.com/%CE%A3%CF...%BC%CE%B1.html
    NIK ευχαριστω για τις συμβουλες ακολουθησα αυτα που ειπες το μονο διαφορετικο που εκανα εβαλα το αμυντικο μου χαφ που ειναι οτι
    καλυτερο διαθετω[Αργυροπουλος] να παιξει MR για να αντιμετωπισω τον καλυτερο του παικτη DMLπου στο προηγουμενο ματς και στα
    σταστικα ηταν ο κορυφαιος, με αυτο τον τροπο μπουκωσα περισοτερο το κεντρο και ο αργυροπουλος [DMR,MR]ηταν ο καλυτερος του αγωνα
    το μονο προβλημα ηταν το δυνατο φορ που ειχε ο messi πολυ μεγαλη ποιοτητα(133%)181εβαλε 2 γκολ
    Πως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα-screenshot_83.jpg
    Πως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα-screenshot_86.jpg
    Πως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα-screenshot_82.jpg[ATTACH=CONFIG]65089
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Πως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα-screenshot_85.jpg  

  5. #5
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Ωραίος !
    (μόνο που δεν πρόλαβα γυρνώντας από την δουλειά, να φάω, να ανοίξω pc κλπ και να σε υποστηρίξω κιόλας).
    Ο βοηθός σου βέβαια δεν ανέφερε για τις συμβουλές μου (χαχα), ούτε κι'ότι το αντίπαλο τέρμα ξεσκίστηκε με 6 αποκρούσεις

    Πως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα-nik-lizas-1.jpg
    Nick Lizas likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  6. #6
    Dreamer
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    421
    Καλημέρα. Με αφορμή πρόσφατη συνομιλία και διαφωνία με άλλους παίκτες μπορείς να πάρεις επίσημη απάντηση από την Nordeus εαν τα αντισυστήματα παίζουν όντως ρόλο? Συγκεκριμένα παίκτες 45+ μου την είπανε και με κοροϊδεύαν κιόλας και επιμέναν ότι δεν παίζουν κανένα μα κανένα ρόλο και κακώς παιδεύομαι και ασχολούμαι με αυτά

  7. #7
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Quote Originally Posted by Ioannis Boulakas View Post
    Καλημέρα. Με αφορμή πρόσφατη συνομιλία και διαφωνία με άλλους παίκτες μπορείς να πάρεις επίσημη απάντηση από την Nordeus εαν τα αντισυστήματα παίζουν όντως ρόλο? Συγκεκριμένα παίκτες 45+ μου την είπανε και με κοροϊδεύαν κιόλας και επιμέναν ότι δεν παίζουν κανένα μα κανένα ρόλο και κακώς παιδεύομαι και ασχολούμαι με αυτά
    Γιάννη δεν υπάρχει περίπτωση να απαντήσουν επίσημα.
    Γενικά αποφεύγουν να παίρνουν θέση.
    Σου λένε, μάνατζερ είσαι, βρες την λύση, ανακάλυψε μόνος σου τα μυστικά του παιχνιδιού και άλλες τετοιες μπούρδες.
    Έχω πει κατά καιρούς στο αγγλικό φόρουμ (http://forum.topeleven.com/top-eleve...op-eleven.html )
    ότι υπάρχουν για μένα 3 βασικοί παράγοντες : η καλή ποιότητα των παικτών, η παρουσία του μάνατζερ και η τύχη.
    Υπάρχουν και άλλοι 10-15 παράγοντες οι οποίοι επηρεάζουν αλλά πολύ λιγότερο.
    Οι διατάξεις και εντολές είναι σε τέτοια φάση.

    Έχω μια τρίτη ομάδα που μπαίνει από αυτή τη σεζόν στο "ψυγείο". Σκεφτόμουν να κάνω ένα πείραμα, να παίξω το πρω χρησιμοποιώντας λάθος συστήματα αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βγάλω συμπέρασμα. Εξάλου αρκετές από τις ομάδες του πρω είναι πολύ χαμηλής ποιότητας οπότε μπορεί και να προβιβαστώ χωρίς αν το θέλω, Οπότε το άφησα.

    Σε αυτό το ποστ, έχω κάνει ένα πείραμα
    http://forum.topeleven.com/%CE%95%CE...ix-result.html
    χρησιμοποιώντας παίκτες σε λάθος θέση (στην ακραία μάλιστα μορφή, αλλάζοντας το τέρμα με τον φορ).
    Στο 20-25 % των παιχνιδιών μου δεν επηρέασε.
    Κάπως έτσι είναι και με τα συστήματα. Σ
    Σε ένα 30% των παιχνιδιών, δεν θα επηρεάσει καθόλου.
    Σε κάποια λίγο και σε κάποια μπορεί να είναι καθοριστικό.
    Ένα κλασσικό αντισύστημα είναι όταν ο αντίπαλος παίζει με 3 DC ,εσύ να βάζεις πλάγιους AML-AMR με εντολή από τα πλάγια.
    Παρατηρώντας όλα τα παιχνίδια μου, μπορώ να πω ότι στο 25% αυτών, οι 3DC τα καταφέρνουν μια χαρά να τους σταματήσουν
    (και μιλάμε ότι οι πλάγιοι μου είναι πολύ καλοί - φυσέκια που λέει και ο Αλέφαντος χαχα).

    Τέλος πάντων, επειδή εμένα λόγω εμπειρίας δεν μου παίρνει και πολύ ώρα να βάλω την ομάδα μου με ένα αντι-σύστημα και επειδή αυτό που παίζω συνήθως , το 4-5-1 V, αντιμετωπίζει τα περισσότερα με επιτυχία, δεν σκοτίζομαι και με τις ώρες. Σε 2-3 λεπτάκια την έστησα την ομάδα.
    Στο κάτω κάτω έχει και το χαβαλέ του έτσι ? να έχεις την αίσθηση ότι είσαι ο κόουτς, ότι στήνεις την ομάδα (αρκεί να μην χαλιέσαι).
    Το "μότο" μου είναι "κάνε το καλό, παίξε σωστά και στη διάρκεια της καριέρας σου δεν θα βγεις χαμένος".
    Michael Doubakis likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  8. #8
    VIP Nick Lizas's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,375
    εγω θα επαιζα 4-4-1-1η 4-1-4-1 με αμυνα αντεπιθεσεις κοκ βελη βαλε μονο στον 1 πλαγιο
    και αν το παιχνιδι σε παει βαλε και στον αλλο τωρα αν πας με 4-4-1-1 αμυνα αντεπιθεσεις με ενα κοκ στον ΑΜC
    αρχισε μεικτες-μεικτες και αν δεν παει αλλαξε οπως νομιζεις βασει αυτων που βλεπεις
    milpol likes this.

  9. #9
    Rookie Michael Doubakis's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    125
    Απέναντι στο 4-4-2 (ειδικά μια και λες ότι ο τύπος χάνει) εγώ θα έπαιζα 4-1-3-2 κάπως έτσι:
    Πως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα-topdef01.jpgΠως αντιμετωπίζουμε διάφορα συστήματα-topdef02.jpg

  10. #10
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    δεν είναι κακό.
    δύο παρατηρήσεις μόνο. αφου έχεις στην ομάδα και ml-mr βάλε πάσες μεικτές.
    ετσι μπορεί να δώσεις ευκαιρίες και σε αυτούς τους παίκτες να σκοράρουν.
    επίσης η έντονη πίεση (η ψηλά), είναι όταν ξεκινάμε να μαρκάρουμε τον αντίπαλο από την περιοχή του.
    αλλά αυτό δεν ταιριάζει με αμυντικό προσανατολισμό. σε άμυνα βάζουμε πίεση χαμηλά (στην περιοχή μας).
    έτσι μπορεί να λειτουργήσουν καλύτερα και οι αντεπιθέσεις.
    να τραβήξουμε δηλ. τους περισότερους παίκτες από τον αντίπαλο στην περιοχή μας και κόβοντας την μπάλα να βγούμε μπροστά χωρίς να βρούμε πολλούς αμυντικούς.
    την πίεση ψηλά, την χρησιμοποιούμε για επίθεση ή όταν θέλουμε να πιέσουμε και να σκοράρουμε.
    αυτό φυσικά είναι ο κανόνας.
    δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να κερδίσεις ένα ματς έτσι.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

Page 1 of 16 12311 ... LastLast