Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 42
Like Tree22Likes

Thread: Gk mystery

  1. #21
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Μάλλον ο τερματοφύλακας είναι πάλιουρας γι'αυτο

    Ενδιαφέρον στατιστικό πάντως. Εγώ πάντα έχω 5 άστερο τερματοφύλακα νέο, δεν έχω καν backup, ώστε με τις προπονήσεις και τα συνεχή παιχνίδια να διατηρείται 5άστερος για 3 σεζόν. Ποτέ δεν έχω καταλάβει αν ένας καλός τερματοφύλακας μπορεί να κάνει τη διαφορά απλά δεν ξέρω το συνολικό ποσοστό της άμυνας σου σε σχέση με του αντιπάλου δίνει κάποιο bonus. Γιαυτό και προτιμώ να τον έχω 5* και ότι βγάλει

    Ναι, και εγώ έχω σταματήσει να "επενδύω" πια στο τέρμα μου.
    Το μονο που κάνω είναι να βρίσκω κάποιον με 1-1 ικανότητα μπας και δίνει κάποιο μπόνους.
    Last edited by nikolgiorgos; 09-06-2016 at 06:59 PM.

  2. #22
    Apprentice
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    203
    Οι παρεμβάσεις που έχω δει εγώ σε λαιβ είναι οι εξής.:
    1. Αποκρουση σουτ από μακριά και αποκρουση σουτ απο μακρυά και δεύτερο σουτ από παίκτη που μπαίνει γκολ
    2. Αποκρουση φάουλ.
    3. Αποκρουση πέναλτι και πιασιμο πέναλτι.
    4. Παρέμβαση μετά από άνοιγμα κοντρολ του επιθετικού υπό την πίεση του αμυντικού
    Δεν έχω δει:
    1. Παρέμβαση σε έναν προς έναν ( εκτός αν αυτή θεωρείται το 4. αν και θεωρώ πως είναι περισσότερο δουλειά της πίεσης του αμυντικού η της αν ικανότητας του αμυντικού στην ντριπλα γιατί φαίνεται να ανοίγει υπερβολικά το κοντρολ.
    2. Αποκρουση σε μεσαία σουτ που φαίνεται να μπαίνουν όλα.
    3. Παρεμβάσεις σε κόρνερ (χρήση της ικανότητας γροθιά και εξοδος)
    Σε αυτό που είπε ο Γιώργος θεωρώ πως ο τερματοφυλακας είναι μονάδα που ναι μεν συνυπολογιζεται στην ποιότητα της άμυνας όμως θεωρώ πως είναι ανεξάρτητη μονάδα που κάνει kick in στο παιχνίδι όταν αποτύχει η άμυνα. Δηλαδή αν δεν αποκρουσει ο αμυντικός τότε μπαίνει στο παιχνίδι ο gk, αν δεν απόκρουσει το τειχος τότε δοκιμάζεται ο gk, αν δε κόψει με ταγκλινγκ ο αμυντικός τότε προσπαθεί ο gkκ.λπ
    Εν ολίγοις κάθε φορά που βλέπουμε μια επιτυχημένη προσπάθεια του gk στο παιχνίδι η άμυνα μας έχει αποτύχει. (αυτό δε συμβαίνει βέβαια πάντα στην πραγματικότητα)
    Το θέμα είναι ότι ο καλός gk δε σε σώζει οπότε επικεντρωνεσαι στην άμυνα. Καλό είναι βέβαια να έχεις έναν gk κοντά στο μέσο όρο της ομάδας με την λογική του τελευταίου παίκτη της οπίσθοφυλακης. Μερικές φορές βλέπουμε από τα στατιστικά να σώζει το ματς ο gk αλλά αυτό συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια. Ακόμα και στο πραγματικό ποδόσφαιρο κάθε προπονητής απευχεται να βρίσκεται ο gk στη θέση να απόκρουσει. Κανείς προπονητής δε λέει "περιμένω από τον gk μου σήμερα να απόκρουσει πολλα"

    Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου Χάρη.
    Εκείνο που ψάχνω ακόμα είναι - όταν όπως λες η άμυνα μου έχει εξουδετερωθεί και είμαστε σε 1-1 κατάσταση, κατά πόσο μετράει η ποιότητα του GK ή είναι στυλ κορώνα- γράμματα (όπως πχ σε ένα πέναλτυ ) ?




    Στάλθηκε από το ZTE Blade A460 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by nikolgiorgos; 09-06-2016 at 07:03 PM.

  3. #23
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Ημέρα 17η
    Καλή εμφάνιση από τον ΠαλΙούρα στο πρω. Εύκολος ο αντίπαλος βέβαια.
    Αγώνας νοκ άουτ στο CH.L., όχι καλή εμφάνιση αλλά οκ, πέρασα στον επόμενο γύρο.

    ENG
    Day 17
    Good game in league for my GK. Opponent was weak.
    In CH.L., K.O. 16, not a good performance but I won and passed.


    Gk  mystery-d17-le.jpg

    Gk  mystery-d17-ch-l.jpg



    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ημέρα 18η
    Εύκολη νίκη στο Κύπελλο.
    Στο πρωτάθλημα έπαιξα ενάντια στην ομάδα που με κυνηγάει (θεωρητικά ακόμα), στην 2η θέση. Δυνατός ο αντίπαλος, παρών ο αντίπαλος μάνατζερ. Καλή η εμφάνιση από τον Παλιούρα.



    ENG
    Day 18
    Easy win in the Cup but against a weak oppo.
    Good game from my GK vs the runner up of my League. Good performance vs a good team and manager present in the game.


    Gk  mystery-d18-cup.jpg

    Gk  mystery-d18-le.jpg
    Nick Lizas likes this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  4. #24
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    Ημέρα 19
    Εύκολη νίκη στο πρω, ενάντια σε εύκολο αντίπαλο. Όχι καλή εμφάνιση από τον Παλιούρα, ο αντίπαλος GK έκανε 7 αποκρούσεις !
    Δύσκολος αγώνας στο CH.L. , είναι ο 2ος γύρος των νοκ άουτ, για μια θέση στον ημιτελικό.
    Είπα να δώσω πριν τον αγώνα 2 πακέτα ηθικού στον Παλιούρα και να το φουλάρω. Δεν μπορώ να πω ότι βοήθησε. Μάλλον το αντίθετο.
    Ο LUCIO και ο RONALDO έγιναν σήμερα 7* παίκτες.
    Ο πρώτος βγήκε παίκτης του αγώνα ενώ ο δεύτερος είχε μάλλον την χειρότερη του εμφάνιση ως τώρα.
    Το 1ο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά, ωστόσο έκανα ανατροπή και νίκη, αλλάζοντας από άμυνα/αντεπιθέσεις σε επίθεση, έντονη πίεση , μάν του μαν και εξτρά μπόνους επίθεσης. Δεν θα παίξει στον επόμενο αγώνα ο 6* DMC .
    Έχει αναπληρωματικό 5*.
    Χρήσιμο και αυτό.



    ENG
    Day 19
    Easy victory in the league vs a weak oppo. Not a good game from my GK. Oppo made 7 saves !
    Tough game in CH.L., K.O. final 8. Before the game, I gave two packs and max the moral of Paliouras.
    Didn’t help much.
    LUCIO and RONALDO became 7* players today.
    LUCIO won the MoM title, RONALDO maybe had the worst performance so far.
    After the break, I switched fro defense/counter to attack-hard attack, man to man, high press. And used some + bonus attack too.
    Finally I won and kicked out from the 2nd leg, oppo 6* DMC.
    Good.


    Gk  mystery-paliouras-d19.jpg

    Gk  mystery-d19-le.jpg

    Gk  mystery-d19-ch-l.jpg

    Gk  mystery-day-17-league.jpg
    LeManiaque and madflo19 like this.
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  5. #25
    Famous
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    1,044
    Excellent experiment, nik!
    milpol likes this.
    "Please stay polite"
    -The Justicer, "Never accept defeat"

    Pueblo FC

    Unofficial Updates Thread

  6. #26
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    ENG
    Day 20
    Only one game this day. Good rate, without saves.



    GRE
    Ημέρα 20η
    Μόνο ένας αγώνας σήμερα.
    Καλός βαθμός χωρίς καμία απόκρουση.

    Gk  mystery-d20-le.jpg
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  7. #27
    Famous Cloverfield's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1,766
    Nik έχεις καμιά θεωρεία για την ώρα πως μπορεί να βγαίνει το rating του τερμστοφυλακα;

    Μου κάνει μεγαλη εντύπωση πως με clean sheet, αλλα χωρις saves, ο τερματοφυλακας πηρε 7,5 αλλα οι αμυντικοι σου 7 και 6,8.
    Ισως βέβαια στους αμυντικους να μετρανε αρνητικά και τα fouls.

    μετράνε και άλλα , όπως πως τα πάει στο 1-1, στα φάουλ και στα κόρνερ.
    Σε αυτό το ματς, ίσως πήγε καλά στα κόρνερ.
    Ο αντίπαλος είχε σχεδόν ίσα με τα δικά μου.
    Επίσης πρέπει να παίρνει και +1 για ανέπαφη εστία καθώς και για την νίκη της ομάδας.
    Last edited by nikolgiorgos; 09-10-2016 at 12:41 PM.

  8. #28
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    ENG
    SAHIA
    Meanwhile, I ‘m using my other GK SAHIA, the “promising” young , fast trainer I bought at the beginning, in our FA games.
    This guy doesn’t have the talent – or he doesn’t fit in my team. Not good performances there too.
    In some of the games I didn’t watch (as Chinese time isn’t good for me), opponents were a little better but still I would expect 1-2 good performances or at least a good game with 5 or more saves from the beginning of this season asc. games. But ….
    Now I ‘ll just complete his sa 1-1 and gonna sell him this week.



    GRE
    Εν τω μεταξύ, ο άλλος μου ο τερματοφύλακας, πολλά υποσχόμενος νέος και «γρήγορος» παίζει στα παιχνίδια της ομοσπονδίας.
    Αυτός ο παίκτης ή δεν έχει ταλέντο ή δεν ταιριάζει καθόλου στην «χημεία» της ομάδας.
    Πολύ μέτριες εμφανίσεις και εκεί. Κάποια παιχνίδια δεν τα είδα καθότι ήταν σε περίεργες Κινέζικες ώρες , συνήθως οι αντίπαλοι ήταν λίγο καλύτεροι από την ομάδα μου, έτσι είχαν κατοχή μπάλας και αρκετά σουτ.
    Περίμενα μια καλή εμφάνιση, με 5 ή παραπάνω αποκρούσεις αλλά απογοήτευση.
    Τώρα απλώς θα ολοκληρώσω την ειδική ικανότητα 1-1 και θα τον πουλήσω αυτή την εβδομάδα.

    Gk  mystery-sahia-fa-china-nik-2-1.jpg

    Gk  mystery-sahia-fa-nik-china-0-32-1.jpg

    Gk  mystery-sahia-fa-nik-valencia-1-3.jpg

    Gk  mystery-sahia-fa-valencia-nik-1-1.jpg

    Gk  mystery-sahia-d21.jpg
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  9. #29
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714
    ENG
    Day 21
    League game, 2 shots on target from opponent, 1 goal and 1 save from my GK.

    CH.L. game (quarter finals). In the first leg I won 3-2 so I was worried about the 2nd leg.
    Oppo manager is active and was present (in this game too). I was prepared to make a sub if things didn’t go well and conceded an early goal and a bad 1st rate for my GK.
    But everything was perfect. I won with a domination score, Paliouras made 1 save and a good performance and rate
    Oppo GK made 6 saves but we ‘re playing in the semi-finals !



    GRE
    Ημέρα 21
    Αγώνας στο πρωτάθλημα, ακόμα μια νίκη, 2 σουτ στο τέρμα από τον αντίπαλο, 1γκολ και ι απόκρουση.

    Αγώνας στο CH.L. , 2ος γύρος για την πρόκριση στα ημιτελικά.
    Στον πρώτο αγώνα, νίκησα με το εύθραυστο 3-2 οπότε είχα μια ανησυχία. Ο αντίπαλος μάνατζερ, ενεργός, ήταν παρών στον 1ο αγώνα , το ίδιο και σε αυτόν. Να πω την αλήθεια, περίμενα μήπως ξεκινήσει με γρήγορο γκολ, κακή εμφάνιση από τον Παλιούρα και χαμηλό βαθμό και να τον κάνω αλλαγή.
    Όλα όμως πήγαν καλά. Νίκησα με 5άρα , ο Παλιούρας έκανε μια απόκρουση, καλή εμφάνιση και βαθμό.
    Ο αντίπαλος τερματοφύλακας έκανε 6 αποκρούσεις αλλά στο τέλος η ομάδα μου πήγε στον ημιτελικό !

    Gk  mystery-d21-le.jpg

    Gk  mystery-d21-ch-l.jpg

    Gk  mystery-ch-l-road-final-f8.jpg
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

  10. #30
    Greek Forum Moderator nikolgiorgos's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    17,714

    ENG
    DAY 22
    League game. A domination with a good performance from m GK. 1 save and rate of 8.
    Cup game. Well …a 3-3 draw vs a team -3 levels. I didn’t watch the game, oppo was there, used mumbo –jumbo, bonus and whatever and got a good result. He has a 6* team for his level, probably well trained and in a form. He won his league and now is in 1st position.
    I always saying that the three main factors for the game is the good team (quality and form), presence of the manager and luck. In the second leg I think I ‘ll be there and save my place in the final.


    GRE
    Ημέρα 22η
    Αγώνας στο πρω. Επικράτηση με 5-0. Καλή εμφάνιση από τον Παλιούρα, 1 απόκρουση και βαθμός 8.
    Αγώνας Κυπέλλου και μεγάλη έκπληξη. 3-3 εναντίον ενός αντιπάλου 3 επίπεδα κάτω. Δεν παρακολούθησα το παιχνίδι, ο αντίπαλος ήταν εκεί, έκανε τα μαγικά του, μπόνους κλπ και το πήρε το αποτέλεσμα. Έχει καλή ομάδα 6* για το επίπεδο του, προπονημένη. Είχα πάρει το προηγούμενο πρω και είναι πρώτος στην βαθμολογία.
    Πάντα υποστήριζα ότι οι τρεις βασικοί παράγοντες ίναι να έχεις καλούς παίκτες και σε φόμα, η παρουσία του μάνατζερ και η τύχη. Στο 2ο αγώνα πιστεύω να είμαι εκεί και να εξασφαλίσω την θέση μου στον τελικό.

    Gk  mystery-d22-le.jpg

    Gk  mystery-d22-cup-3-3-draw.jpg

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    ENG
    Day 23
    League game, not an easy one. My GK had 2 saves and a good rate vs a good team.
    Champions League 1st semi final. Disaster ! Defeated for first time in this season.
    Very big number in ball possession but his defenders stopped every shot (or trying to).
    Great rates for his players but the MoM title went to hos GK. Mine didn’t make it. No saves, low rate and 2/2 shots , 100% efficiency for oppo.
    Now I really must think if I ‘ll use Paliouras the 1* GK or Sahia the 5* in the second leg. Is it his fault ? All the team didn’t go well ? Was it a bad day ? Opponent played superb ?
    Meanwhile ALVES, LUCIO and NILMAR earned their 7*. I ‘m gonna keep them so next season they will start as (early) 6* players.


    GRE
    Ημέρα 23η
    Αγώνας πρωταθλήματος όχι εύκολος. Ο Παλιούρας είχε καλή εμφάνιση και 2 αποκρούσεις.
    Αγώνας CH.L. – Καταστροφή. Η πρώτη ήττα της σεζόν. Είχα μεγάλη κατοχή μπάλας αλλά οι αμυντικοί του απέκρουαν τα πάντα. Είχαν μεγάλες βαθμολογίες αλλά ο τίτλος του παίκτη του αγώνα, πήγε στο τερματοφύλακά του . Κάτι λέει αυτό. Ο Παλιούρας δεν τα κατάφερε. Χάλια βαθμός, χωρίς αποκρούσεις, 2/2 σούτ ο αντίπαλος 100% επιτυχία.
    Τώρα πλέον μπαίνω σε δίλημμα. Να χρησιμοποιήσω τον Παλιούρα ή τον 5* Sahia ? Αυτός έφταιγε ή δεν πήγε καλά η ομάδα ? Ήταν κακή μέρα ή έπαιξε σούπερ ο αντίπαλος ?
    Εν τω μεταξύ, οι ALVES, LUCIO , NILMAR κέρδισαν το 7 αστέρι. Θα τους έχω και την επόμενη σεζόν έτσι θα ξεκινήσουν σαν (χαμηλοί) 6*.

    Gk  mystery-d23-le.jpg

    Gk  mystery-d23-chl.jpg
    Καλώς ήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ
    http://forum.topeleven.com/%CE%93%CE...%B4%CE%B1.html

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast